Obecně platných doporučení pro rok 2022 není mnoho, vždy je nutné vycházet z místních podmínek, ale něco platí opravdu všude. Za prvé dosavadní teplý průběh zimy znamená zvýšené nároky všech ozimých plodin na včasné přihnojení. Naprosto zásadní význam má u časně setých porostů. Podstatná je nejen včasnost, ale i dávka a typ hnojiva. Druhým, obecně platným pravidlem letošního roku je, že porosty obecně přezimovaly velmi dobře, na většině ploch nejsou patrné žádné dramatické problémy – samozřejmě s výjimkou silného poškození až likvidace porostu hraboši (např. okresy Louny, Litoměřice).
Letošní průběh počasí (do 20. 2.), tj. nadprůměrné teploty a velmi časný nástup jarní vegetace, vyvolává trochu obavy z dalšího vývoje. Nejpravděpodobnější je: a) možnost poškození již rychle rostoucích porostů – a to i jařin – přízemními mrazíky v dubnu a květnu. Pokud by na to došlo, bude určitě vhodné podpořit rychlou regeneraci rostlin, třeba i jen cukrem. Čím dříve se poškozená pletiva zahojí, tím menší je omezení „výkonu“ rostliny a snižuje se pravděpodobnost většího výskytu listových a stonkových chorob; b) hrozba rychlého nástupu zemědělského sucha. Proto bude u každého porostu, bez ohledu na jeho stav a plodinu, určitě přínosem podpora kořenového systému. Vitální, mohutné kořeny znamenají lepší příjem živin, v důsledku pak silnější rostlinu i v méně příznivých obdobích (přemokření, sucho a tím menší dostupnost živin). Na trhu je již k dispozici více pomocných prostředků, které lze použít. Jmenovat můžeme například AGRO-SORB Folium (pH 5 (+/–0,5), Galleko kořen (pH 8–9), TONIVIT (pH 1,6–2,6), CereaSTART (pH uvádí 1,5–2,5). Výborné výsledky jsou dosahovány s přípravky ENERGEN, u většiny těchto přípravků je ale vyšší náročnost na správné použití, nejlépe podle doporučení poradce firmy přímo pro konkrétní porost. Pokud je k dispozici informace o hodnotě pH, je vhodné k ní přihlédnout – podstatné je pH postřikové kapaliny, což je otázka kvality vody a případných dalších složek postřikové jíchy. Ta by neměla mít kyselou reakci.
Tématu se věnuje Ing. Evženie Prokinová, CSc., z České společnosti rostlinolékařské v článku umístěném v týdeníku Zemědělec (11/2022). Autorka se v článku dále podrobně zabývá chorobami a škůdci řepky a obilnin – celý příspěvek naleznete v aktuálním tématu týdne.*