02.03.2015 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana ozimé řepky v jarním období proti krytonoscům

První jarní škůdci v řepce jsou tzv. stonkoví krytonosci – v poslední době takto označujeme tři druhy – krytonosce řepkového (Ceutorhynchus napi), krytonosce čtyřzubého (Ceutorhynchus pallidactylus) a méně známého a málo prozkoumaného krytonosce brukvového (Ceutorhynchus sulcicollis).

U krytonosce brukvového však není jasný jeho hospodářský význam. Výskyt těchto tří druhů je na území České republiky nerovnoměrný a v každém roce proměnlivý. Obvykle se krytonosec čtyřzubý vyskytuje na severní Moravě a šíří se k západu a jihu. Krytonosec řepkový se vyskytuje zejména v Čechách.

Vzhledem k povinnosti pěstitelů uplatňovat v běžné praxi zásady integrované ochrany a dbát na dodržování antirezistentní strategie je nutné, aby pěstitelé dokázali rozlišit oba druhy krytonosců.

Signalizace obou druhů se provádí nejčastěji žlutými Mörickeho miskami. Nejnovější publikovaný práh škodlivosti je stanoven na tři dospělce na lapač a den při maximálních denních teplotách nad 6 °C.

Další možností je sledovat průběh počasí na jaře. Ošetření proti krytonosci řepkovému je nutné asi 7–10 dní po prvním jarním oteplení na 10–12 °C v odpoledních hodinách a zjištění první letové vlny. Ošetření proti krytonosci čtyřzubému je však nutné provést později, obvykle po 14–21 dnech po zjištění první náletové vlny.*

Více informací přinese březnové vydání časopisu Úroda v článku Ing. Jana Kazdy, CSc., Česká zemědělská univerzita v Praze, a Ing. Marka Seidenglanze, Agritec Plant Research s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down