Změna klimatu a více rozkolísaný průběh počasí se nutně projevuje i v ochraně rostlin. U podzimních škůdců řepky dochází ke změnám ve významnosti jednotlivých druhů. Rozšiřuje se výskyt dřepčíka olejkového, mšice broskvoňové a výrazně škodí dříve prakticky neznámý zápředníček polní. U jarních škůdců zase nepříjemné komplikace způsobuje rezistence jednotlivých druhů škůdců k insekticidům.
Na to musí pěstitelé reagovat a přizpůsobovat tomu aktuální ochranářské postupy, což předpokládá úzkou spolupráci s výzkumnými týmy, které se touto problematikou zabývají. Změna klimatu je příčinou změn v chování škodlivých organismů, to mimo jiné znamená, že způsoby ochrany, které po leta dobře fungovaly, mohou nyní selhávat.
S monitoringem a ochranou proti stonkovým krytonoscům, blýskáčkům a šešulovým škůdcům řepky seznamují ve svém článku zařazeném v dubnovém vydání časopisu Úroda (4/2019) Ing. Jiří Havel, CSc., OSEVA vývoj a výzkum, s. r. o., a Ing. Marek Seidenglanz, Agritec Plant Research, s. r. o.*