Jarní ošetření ozimé řepky proti chorobám a škůdcům provádíme na základě stavu porostu před zimou, průběhu zimy a aktuálního stavu porostu v předjaří a na jaře, zohledňujeme také podmínky lokality a vlastnosti odrůdy. Pro nastavení termínu ošetření je možné využít signalizační modely, které pracují s údaji o počasí a vlastnostmi škodlivých organismů, dále kontrol v porostu a hodnocení záchytů v signalizačních pastech.
Tyto informace uvádějí Ing. Jiří Havel, CSc., a Ing. Eva Plachká, Ph.D., ze společnosti OSEVA vývoj a výzkum, s. r. o., v článku zveřejněném v tématu týdne aktuálního vydání týdeníku Zemědělec (11/2019).
Při normálním průběhu počasí a začátku jara nalétávají jako první do porostu stonkoví krytonosci. Krytonosec řepkový (Ceutorhynchus napi) je výrazně škodlivější. Samičky kladou vajíčka do stonků, vlivem žíru larev se stonky kroutí, praskají a rostlina se deformuje. Krytonosec čtyřzubý (Ceutorhynchus pallidactylus) klade vajíčka do řapíků listů, larvy se přes řapík prožírají do stonků a vyžírají dřeň stonků. Tento druh je výrazně méně škodlivý, uvádí autoři. Důležité je si podle nich uvědomit, že krytonosci a blýskáčci se v porostu vyskytují společně a tomu je potřeba přizpůsobit ochranu.
U šešulových škůdců je vhodné si před aplikací orientačně ověřit jejich výskyt v porostu pomocí sklepávání vrcholků rostlin na světlou podložku (tác, víko od krabice). Jejich výskyt je dost kolísavý, je proto hrubou chybou ošetřovat porosty paušálně, zdůrazňují odborníci.
Cílem časně jarního ošetření řepky na jaře je eliminace napadení patogeny řepky a posílení vitality rostlin na počátku prodlužovacího růstu. Jak informuje článek, časně jarní ošetření je směrované především proti fomovému černání stonku řepky, šedé plísňovitosti brukvovitých, plísni brukvovitých, padlí brukvovitých a listovým skvrnitostem. Fungicidní ošetření v kvetení řepky je cílené proti bílé hnilobě řepky (patogen Sclerotinia sclerotiorum) a proti chorobám šešulí a stonků.*
Více informací přináší týdeník Zemědělec.