13.03.2025 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana obilnin s inovativními postupy

Výnosy pěstovaných plodin ovlivňuje celá řada rozmanitých okolností. Patří k nim především počasí a uplatněná pěstitelská technologie. Klima se měnilo vždy, ale v posledních letech nastávají změny mnohem rychleji než dříve. Přizpůsobením agrotechniky lze nepříznivé dopady povětrnostních podmínek zmírnit.

Různé možnosti navyšování výnosů nejen pšenice v podmínkách měnícího se klimatu nastínilo sympozium společnosti Corteva Agriscience Czech, s. r. o., s názvem Inovace v pěstebních technologiích obilnin.

Inovovat technologie

Vzhledem k měnícím se klimatickým podmínkám je potřeba inovovat ochranu rostlin proti chorobám. Otepluje se a přitom přibývají extrémní výkyvy počasí. Častěji přicházejí období sucha střídaná přívalovými dešti. Přitom roční srážkové úhrny se téměř nemění. Vzhledem k měnícím se povětrnostním podmínkám je potřeba inovovat pěstitelské technologie. Jak uvedla Ing. Alena Bezdíčková, Ph.D., z firmy Ditana spol. s r.o., v roce 2024 ve Velké Bystřici na Olomoucku napršelo 163 procent dlouhodobého normálu. Nadměrná vlhkost v zimě vedla k horšímu vývoji kořenů ozimů včetně pšenice. V dubnu ale zase panovalo sucho a teplo. Nadměrné množství srážek pak škodilo v létě, což se projevilo polehnutím a horší kvalitou zrna.

Loni hodně chorob

Ing. Bezdíčková vysvětlila, že v loňském roce nastaly v porostech ozimé pšenice příznivé podmínky pro rozvoj všech chorob. V polovině dubna se objevilo padlí travní, po dvacátém dubnu rez plevová a rez pšeničná. K významným chorobám patřily i skvrnitosti, z nichž nejvíce škodila braničnatka pšeničná. Ve Velké Bystřici loni rez plevová napadla zhruba polovinu porostů ozimé pšenice. Rez pšeničná se vyskytovala na šedesáti procentech výměry pšenice a septoriová skvrnitost (braničnatka) na pětatřiceti procentech. Proti nejzávažnější listové chorobě pšenice braničnatce je potřeba ošetřovat preventivně, protože má dlouhou latentní periodu. Po osídlení listů parazit produkuje toxiny způsobující odumření pletiva. Proto lze ochránit listy jen do doby, než se v nich objeví toxiny. Problém ale představuje vznik rezistentních ras.

Ověřovali nový fungicid

V sezóně 2023/2024 v pokusech s ozimou pšenicí ověřovali i nový fungicid Queen. Nová skupina fungicidních účinných látek picolinamidy silně inhibuje růst určitých patogenů včetně braničnatky. Fungicidní pokusy probíhají ve Velké Bystřici ve čtyřech opakováních, přičemž se dvě z nich ošetřují a zbývající slouží jako kontrola. V pokusech se fungicid Queen ověřoval dlouho před jeho registrací od roku 2015. V sezóně 2023/2024 v pokusech ve Velké Bystřici uskutečněných na odrůdě Viriato porovnávali různé fungicidní kombinace. Při dvou ošetřeních se uskutečnila první aplikace fungicidu ve dvou listech a druhá v období před metáním pšenice. Případné třetí ošetření proběhlo do klasu. Jiné načasování dvou aplikací se uskutečnilo na praporcový list a před metáním. Porovnávalo se několik variant fungicidních ošetření s různými přípravky včetně fungicidu Queen, u kterého byla zjištěna vysoká účinnost proti septoriové skvrnitosti (braničnatce). Porovnávaly se tyto varianty ošetření: 1. Doctor v T1 a Queen v T3; 2. Doctor v T1, Queen v T3 a Caramba v T5; 3. Doctor v T1, Mizona v T3 a Caramba v T5; 4. Doctor v T2 a Mizona v T4; 5. Doctor v T2 a Queen v T4; 6. Queen v T2 a Mizona v T4. Varianty se začleněným fungicidem Queen v největší míře potlačovaly napadení. To se následně projevilo přírůstkem výnosu pšenice více než o čtvrtinu v porovnání s neošetřenou kontrolou. Výnos na kontrolní variantě dosáhl 8,31 t/ha.*

Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Celý článek najdete v časopisu Farmář č. 3/2025.

Úvodní foto: Zdravé porosty představují záruku dobrého výnosu i kvality

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down