08.10.2004 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obstojí pouze kvalitní brambory

Představovat odrůdy brambor podle užitkového typu je méně časté. Bývají totiž řazeny spíše podle ranosti. Na sedmém polním dni o bramborách chtěla firma Medipo Agras H. B., spol. s r. o., Havlíčkův Brod, neobvyklým uspořádáním zdůraznit šíři nabídky kvalitních odrůd pro všechny způsoby použití. Akce se uskutečnila v areálu zemědělského podniku Eurofarms v Jihlavě-Herolticích koncem září za velkého zájmu bramborářů nejen z Vysočiny.

Vhodná odrůda – dobré zpeněžení

„Náš cíl jsme shrnuli do hesla Vše pro brambory! a naplňujeme jej prostřednictvím dvou společností“, uvedla Ing. Marie Rasochová, CSc., z pořádající firmy a pokračovala. „Medipo Agras H. B., spol. s r. o., má ve svém programu několik okruhů činnosti. Jsou to výběr odrůd brambor vhodných do našich pěstitelských podmínek a prodej jejich kvalitní sadby, dále zavádění kompletních technologií pro brambory a v neposlední řadě poradenství pro pěstitele i spotřebitele brambor. Její dceřiná společnost Euro Agras, s. r. o., se zaměřuje na úpravu kvalitních konzumních brambor pro přímou spotřebu – praní a malospotřebitelské balení podle odrůd.“
Za základ při pěstování brambor a následné realizaci produkce považuje společnost Medipo Agras H. B. vhodnou odrůdu. Pod slovem kvalita totiž nelze rozumět pouze zdravou dozrálou hlízu přiměřené velikosti, ale velmi zásadní je odrůda a její použití k účelu, pro který byla vyšlechtěna. To znamená pro konzum ve třech základních varných typech (A, B, C) nebo průmyslové zpracování na škrob či výrobky z brambor (pommes frites, chipsy, suché výrobky – kaše, moučky a sušené produkty). Takové požadavky mají zákazníci, ať jde o velkoodběratele z potravinářských podniků a škrobárny nebo drobné spotřebitele, kteří už většinou vědí, co jsou varné typy, a mají-li možnost, brambory podle nich v obchodech kupují.

Rok 2005 rozšíří novinky

Odrůdy brambor, jejichž sadbu Medipo Agras H. B. v České republice prodává, pocházejí převážně od dvou šlechtitelských firem – HZPC Holland B. V., Nizozemsko a Solana Agrar-Produkte, SRN. Protože jde o odrůdy původem ze zahraničí, jsou předstihově zkoušeny v našich podmínkách. Nedováží se nic, co by u nás nebylo možné úspěšně pěstovat, byť by šlo o sebelepší odrůdy. Sadba odrůd na provozní plochy byla doposud domácí provenience, pro příští rok bude využito možnosti nabídnout u nás odrůdy brambor ze společného evropského katalogu odrůd. Jejich sadba bude dovezena od zahraničních množitelů.
„Ve své nabídce máme odrůdy pro všechny směry použití,“ říká Ing. Rasochová. „U konzumních brambor varného typu A (salátové) to je dokonce deset odrůd různé délky vegetační doby. Raná Dali a velmi raná Rosara jsou známé oblíbené stálice. K nim přibudou raná, velmi chutná Annabelle, raná odrůda Princess, jejíž hlízy vyzrávají už koncem srpna až začátkem září, polorané Andante, Deliane a Juliane a polopozdní Cecile a Octavia.“
Nejvíce odrůd je ve skupině konzumní odrůdy přílohové (varný typ B). Jejich výčet by byl široký, a tak jmenujme alespoň novinky, které nejvíce zaujaly a u nichž se počítá s rozšířením tuzemského množení sadby. Jsou to velmi rané odrůdy Verona a Leoni, polorané Voyager a Marella a polopozdní Futura a Akira.
Z konzumních odrůd varného typu C pro pyré je pro výsadbu 2005 připravena sadba domácí provenience polorané odrůdy Redstar a polopozdních odrůd Asterix a Symfonia. Do množení budou zařazeny také novinky – polopozdní odrůdy Baril a Mozart. „Významnou vlastností odrůdy Mozart,“ zdůraznila Ing. Rasochová, „je odolnost vůči strupovitosti, protože v našich podmínkách jsou brambory napadány strupovitostí více než jinde v Evropě.“
Jak již bylo uvedeno, v nabídce firmy Medipo Agras H. B. jsou odrůdy pro všechny směry použití. Pro zpracování na pommes frites je velmi vhodná například poloraná odrůda Victoria, která se hodí i pro přímý konzum, chipsy vynikající kvality lze vyrobit z polorané odrůdy Cougare, novinky letošní sezóny, odrůda Sirius, vyšlechtěná pro výrobu škrobu, umožňuje vzhledem ke své ranosti velmi časné zahájení škrobárenské kampaně.

Brambory potřebují vodu

Přestože je technologie pěstování brambor dobře propracovaná a naši bramboráři mají dlouholeté zkušenosti, je možné ji ještě vylepšit. Problémem posledních několika let bývá nedostatek vody, a to i tam, které dříve srážky uhradily potřeby rostlinné výroby. Při pěstování brambor pro velmi ranou sklizeň je závlaha vcelku běžným opatřením, málokdo by ale o ní uvažoval v tradiční bramborářské oblasti.
Firma Medipo Agras H. B. začala v rámci okruhu své činnosti zaměřeného na technologie ověřovat vliv závlahy na výnosy a kvalitu brambor. Letos na jaře založila na pozemcích Zemědělské akciové společnosti Lípa v okrese Havlíčkův Brod, tedy v podmínkách Vysočiny, poloprovozní praktický pokus. Brambory tam pěstovali pod závlahou na deseti hektarech. První výsledky potvrzují, že závlaha brambor bude vhodná nejen v suchých letech. Zvláště některé odrůdy na tento pěstitelský zásah velmi dobře reagovaly. Nejlepší výsledky poskytla Rosara, a to nejen ve výnosu, ale i ve vyrovnanosti hlíz pod trsem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down