17.07.2023 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obilniny na dohled od Dukovan

Na dohled od jaderné elektrárny v Dukovanech, v Hrotovicích na Třebíčsku, se seli zájemci o polní den společnosti Saaten-Union. Mezi top odrůdy pšenice ozimé patří krmná odrůda Johnson a "áčková" novinka Pallas.

Jedna z nejpěstovanějších krmných pšenic v České republice, odrůda Johnson je vhodná pro extenzivní i intenzivní podmínky. Podle výsledků testování na drůbeži v MTD Ústrašice vykazují jí krmená kuřata dobrou konverzi krmiva a vyšší přírůstky.

„Při výsevku 2,5 MKS 130 kg/ha napočítáme 655 klasů. I při nižší HTZ na úrovni 42 gramů je celková produktivita klasu 1,8 g. Navíc je zde vysoký počet nezadinových zrn. Nedoporučuji rané a velmi rané termíny setí a také vysoké výsevky. Naproti tomu velmi dobře odnožuje a snáší stres. Johnson je jedna z odrůd, která pozitivně reaguje na rozdělení produkční dávky dusíku do dvou aplikací. První regenerační hnojení doporučuji ve fázi BBCH 29–30 a podruhé ve fázi hmatatelného prvního kolénka. Pouze tímto rozdělením bez navýšení celkové dávky dusíku dochází k výraznému nárůstu výnosu zrn,“ sdělil Ing. Novotný s tím, že ne všechny odrůdy na toto rozdělení reagují pozitivně.

Jako poslední z „velké čtyřky“ představil zástupce firmy novinku Pallas (A) vzniklou křížením Silenus x Tobak, které prorokuje velmi slibnou budoucnost. Jedná se o klasovou pšenici s HTZ na úrovni 44–46 gramů a s vysokou produktivitou klasu – 1,8 až 1, 9 gramu. Intenzivnější fotosystéze napomáhají velké a velmi široké praporcové listy. Má stabilní a vysoké pádové číslo na úrovni 391 s, vysoký obsah dusíkatých látek – 13,7 procenta a vysokou objemovou hmotnost (805 g/l).

Pallas nabízí vynikající zdravotní stav včetně odolnosti k rzi plevové a pravému stéblolamu (má gen Pch1), což umožňuje pěstování po obilninách. Navíc také velmi dobře reaguje na rozdělení produkční dávky dusíku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down