28.01.2023 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O slunečnici je větší zájem

Plocha pěstování slunečnice v České republice se po úbytku v předchozích letech začala zvyšovat. V roce 2020 se u nás tato olejnina pěstovala jen na ploše nad jedenácti tisíc hektarů. Minulá pěstitelská sezóna přinesla zvětšení výměry na téměř osmnáct tisíc hektarů. Letos slunečnice na našich polích zaujímala více než dvaadvacet tisíc hektarů, což představuje meziroční navýšení o pětadvacet procent.

 

V roce 2021 se u nás podařilo docílit rekordního výnosu 2,90 t/ha a domácí produkce slunečnicových nažek se vyšplhala nad padesát dva tisíc tun. Letos naši pěstitelé podle odhadů v průměru sklidili 2,65 t/ha, což představuje třetí místo v historii. Produkce poslední sezóny se odhaduje na šedesát tisíc tun.

Tradičně se mnohem více slunečnice pěstuje na Slovensku. V roce 2021 se na slovenských slunečnicových polích sklidilo 73,6 tisíc hektarů. Rok 2022 přinesl mírný pokles na 73,2 tisíc hektarů. Meziroční snížení činilo jen půl procenta.

O slunečnici se hovořilo i na lednových seminářích společnosti BASF.

Marek Šmika představil produkt Architect určený do slunečnice a máku, ale i dalších plodin, jako jsou hořčice, len či ředkev. „Je schopný zajistit vyšší výnos v různých podmínkách díky kombinaci regulačního a fungicidního účinku. Zlepšený vývoj kořenového systému ústí ve vyšší příjem vody a živin. Porosty jsou díky regulaci nižší, dochází tak k menšímu poškození při dalších aplikačních přejezdech. Mají silnější lodyhu, což snižuje riziko poléhání, a tím i výnosové ztráty, a omezuje výdrol. Architect je určený pro první aplikaci v systému dvou ošetření, do květu doporučujeme použít další fungicid proti významným chorobám slunečnice i máku“ upřesnil přednášející.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down