26.05.2022 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O porosty řepky pečovat uvážlivě

Řepka olejka se řadí k dlouhodobě ziskovým plodinám, ale její technologie musí být promyšlená. Pěstitelé by měli zvažovat, jak svá pole ošetřovat a hnojit, aby se jim jejich vynaložené úsilí v co největší míře vyplatilo. Výkupní ceny řepkových semen nebývale rostou, ale zároveň stoupají náklady.

Do nebývalých výšek se vyšplhaly ceny hnojiv. Proto je potřeba uvážlivě hnojit a drahá hnojiva zčásti nahrazovat jinými produkty, například kejdou nebo digestátem. Při pěstování řepky některé okolnosti, například podmínky stanoviště nebo počasí nelze ovlivnit, ale v pěstitelské technologii lze mnohé vylepšit.

Množství zajímavých informací zaznělo na videokonferenci Řepka bez hranic 2022, kterou uspořádala firma KWS Osiva s. r. o. Jak v úvodu vysvětlil Ing. Petr Růžička z pořadatelské společnosti, cílem pěstování řepky nejsou co možná nejvyšší výnosy, ale především odpovídající ekonomické zhodnocení. Pěstitelé musejí pečlivě zvažovat vynaložené náklady, aby se jim vrátily a přinesly očekávaný zisk.

Ing. David Bečka, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze řadu let zakládá pokusy v Červeném Újezdě na Praze-západ i na dalších stanovištích. Firma KWS Osiva v Červeném Újezdě ověřuje dvě pěstitelské technologie – ekonomickou s nízkými vstupy a intenzivní s vyšší úrovní hnojení a ošetřování porostů. V obou variantách byly do pokusů zařazeny dvě hybridní odrůdy, a to Umberto KWS a Feliciano KWS.

Při současných vysokých cenách hnojiv i prostředků na ochranu rostlin se v pěstitelské technologii řepky v maloparcelkových pokusech ověřují možné úspory. V loňském roce se při porovnání dvou pěstitelských technologií a dvou odrůd dosáhlo zajímavých výsledků.

V pokusech se ukázalo, že každá odrůda reaguje na intenzifikační vstupy jiným způsobem. U odrůdy Umberto KWS vyšší intenzita hnojení a ošetřování vedla k navýšení výnosu. Na úsporné variantě se docílilo 5,44 t/ha, na intenzivní 5,81 t/ha. V případě odrůdy Feliciano KWS ale byly výnosy na obou variantách pěstování srovnatelné. Dosáhlo se 5,57 t/ha na ekonomické variantě a 5,58 t/ha na intenzitě.

Při porovnání odrůd vyšlo najevo, že měl hybrid Feliciano KWS v obou technologiích delší kořeny a vyšší rostliny, ale méně rozvětvené. Naproti tomu hybridní odrůda Umberto KWS vytvořila více rozvětvené rostliny.

Při vyhodnocení dvou pěstitelských technologií se zjistilo, že intenzita s vyšší úrovní ošetřování přispěla k lepšímu zdravotnímu stavu porostů. Také byl při intenzivním pěstování zaznamenán vyšší výnos i hmotnost tisíce semen (HTS), ale naopak nižší olejnatost.

Při technologii s nižšími vstupy byl zjištěn horší zdravotní stav porostů řepky a nižší HTS. Ke kladům úsporné varianty ale patřil vyšší obsah oleje v semenech. V pokusech se ukázalo, že se vyšší vynaložené náklady u intenzivní pěstitelské technologie nepodaří kompenzovat zvýšením výnosu semen.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down