V Olomouci na pracovišti Sekce aplikovaného výzkumu zelenin a speciálních plodin VÚRV, v. v. i., proběhl Včelí den. Návštěvníci se seznámili S novými technologiemi chovu včel, s použitím fumigační lampy a prohlédli si porosty genetických zdrojů zelenin a léčivých rostlin.
Akci zahájil Ing. Karel Dušek, CSc., který spolupracuje s výzkumným týmem Genetické zdroje zelenin a speciálních plodin (tedy léčivé, aromatické a kořeninové rostliny, takzvané LAKR). Ing. Dušek se zaměřil na včelařskou problematiku a opylovací servis, kterému se spolu s manželkou věnují. Velký zájem ze strany včelařů byl zejména o ukázky použití varroa lampy. Varroa lampa, neboli fumigační lampa, slouží jako pomůcka k aplikaci léčiv proti kleštíku včelímu, parazitu, který pro včely představuje velké nebezpečí. Pochází z Asie a byl k nám zavlečen zhruba v 60. letech minulého století. Varroa lampa funguje na principu cirkulace vzduchu s účinnou látkou bez přímého zásahu do včelího díla v úlu. Pomůcka pro léčení včel je chráněna patentem číslo 306599, registrovaným u Úřadu průmyslového vlastnictví, jeho původci jsou Ing. Karel Dušek, CSc., a Ing. Elena Dušková.
Návštěvníci si mohli dále prohlédnout i porosty genetických zdrojů zelenin a LAKR, a dozvěděli se, jakým způsobem probíhá jejich regenerace s využitím opylovatelů – včel a čmeláků. V doprovodném programu se mohli účastníci seznámit s využitím léčivých rostlin jako zdroje pastvy pro opylovatele (včely, čmeláky, pačmeláky, motýli), kteří se u nás vyskytují. Jako bonus byl pro návštěvníky připraven domácí turecký med, včetně receptu na jeho přípravu a další zajímavostí byla čerstvĚ připravená „ovčelená voda“ s možností její ochutnávky. I přes velmi vysoké teploty Včelí den navštívilo téměř 80 včelařů i odborníků z řad zemědělské praxe.*