02.02.2009 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový fungicid a graminicid do řepky

Dvojici přípravků využitelných především v ochraně ozimé řepky, ale například i slunečnice, představila na semináři v Novém Bydžově BASF, spol. s. r. o. Jejich registrace by měla vstoupit v platnost do konce února. Zvláště fungicid zřejmě ocení pěstitelé slunečnice, kterým se tak spektrum registrovaných přípravků proti houbovým chorobám v podstatě zdvojnásobí. Druhou novinkou je graminicid, který ocení například i pěstitelé kukuřice, ovšem pouze u konkrétních odrůd, tolerantních k obsažené účinné látce.

Obě novinky, jak fungicid Pictor, tak graminicid Stratos Ultra a pro něj určené smáčedlo Dash HC, představil Pavel Šácha ze společnosti BASF. Jak uvedl, Pictor bude mít registraci pro ochranu řepky a slunečnice. V první jmenované plodině je zaměřen především proti hlízence obecné a fómové hnilobě kořenového krčku. Pokusy ukazují také na dobrou účinnost proti dalším patogenům, jako jsou Alternaria, Botrytis, Cylindrosporium a Verticilium. Proti hlízence jej lze aplikovat v dávce 0,5 l/ha již v době krátce před květem (BBCH 57), ale i ke konci kvetení (BBCH 69). Ideální je fáze plného květu (BBCH 65). Ing. Zdeněk Šonský ze společnosti BASF zdůraznil, výhodIng. Zdeněk Šonský hovořil o připravovaných novinkách Foto David Boumaou přípravku je tedy především flexibilita použití, rozdíl ve výnosu u jednotlivých variant je nepatrný.
Registrace ve slunečnici je zaměřena proti hlízence, plísni šedé a alternáriové skvrnitosti. Ošetřuje se v rozmezí růstových fází BBCH 51 – 56 (fáze hvězdy až počátku kvetení), při očekávaném vysokém tlaku houbových chorob i dříve. Dávka je stejná jako u předešlé plodiny.
Přípravek obsahuje dvě účinné látky – strobilurin dimoxystrobin (200 g/l; známý z loni registrovaného fungicidu Swing Top) a u nás dosud nepoužívaný boscalid (200 g/l), který se řadí do nové skupiny anilidů. Oba zasahují patogen na úrovni mitochondriálního dýchání, každá látka však na jiném místě. Podle Ing. Šonského se přípravek osvědčil ve Francii a dosáhl tak vedoucí pozice. Používá se také v Německu pod názvem Cantus Gold.
Druhá novinka, herbicidní kombinace Stratos Ultra + Dash HC, najde svoje uplatnění zvláště v ozimé řepce. Registrována bude ale do dalších širokolistých plodin: brambor, cukrovky, fazolu, hrachu, jahodníku, krmné řepy, lnu setého, slunečnice roční a brukvovité zeleniny. Mimo to jí lze ošetřovat odrůdy kukuřice tolerantní k cycloxydimu, který Stratos Ultra obsahuje v množství 100 g/l. Přípravek je určen na hubení jednoletých a vytrvalých trávovitých plevelů včetně výdrolu obilnin. Dávkování se pohybuje v rozmezí 1 – 2 l/ha (+ stejné množství smáčedla Dash HC) podle plodiny, plevele a jeho růstové fáze.

Dvě formy infekce
Podrobně o ochraně řepky proti houbovým chorobám hovořil Ing. Jaromír Šaroun ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin, Praha. Zdůraznil, že u hlízenky jsou dvě možnosti, jak může rostlinu infikovat. Buďto sekundárně, prostřednictvím spor z apothécií nebo primárně, mycéliem vyrostlým přímo ze sklerócia.
Pro druhý způsob je nutná dostatečná teplota a vlhkost, přičemž mycélium proroste do poškozeného kořene (např. květilkou). Mezi příznaky tohoto způsobu infekce patří sloupávání pokožky z kořene podobně jako u verticilia, ale jeho odumřelá dřeň není tmavá, nýbrž světlá. Stonek je zdravý. Ing. Šaroun upozornil, že proti této formě infekce neexistuje chemická ochrana, možná je pouze prevence.
V takovém případě by pěstitel měl dodržovat příslušný časový odstup, nesít řepku na sousední pozemky a okamžitě likvidovat výdrol. Je třeba zvolit vhodnou lokalitu a termín setí, postarat se o vyrovnanou výživu a ochranu proti škůdcům. Porost nemá být přehuštěný, je také vhodné ošetření pozemku přípravkem na bázi antagonistické houby Coniothyrium minitans. Podle Ing. Šarouna existují také odrůdové rozdíly v citlivosti vůči hlízence.

Málo vody – škoda peněz Ing. Jaromír Šaroun hovořil o houbových chorobách řepky Foto David Bouma
Při chemické ochraně proti hlízence je třeba zajistit kvalitní pokrytí povrchu rostlin, dodržet dávku fungicidu a především vody. Ing. Šaroun zdůraznil, že 100 l vody/ha při běžné aplikaci pokryje porost přibližně do hloubky 10 cm. Hlízenka se ale nejvíce vyskytuje v pásu v hloubce100 – 150 cm. Potřeba je tedy zhruba 400 – 500 l vody, případně aplikace s podporou vzduchu, pak by mělo stačit 200 l vody.
Ing. Šaroun představil také výsledky pokusů s přípravkem Pictor, které potvrdily jeho účinnost a nárůst výnosu po aplikaci. Dodal také, že hlízenka může porost napadnout v období duben až červen, proto není ochrana jednoduchá, stejně tak jako signalizace.
Podle výsledků pokusů má obecně největší přínos ochrana v plném květu (DC 61: 8,5% přírůstek výnosu; DC 65: 10% přírůstek). U přípravku Pictor se ale tento rozdíl prakticky neobjevil.
Pozdní ochrana ve fázi DC 70 je již méně přínosná, ale stále je lepší, než neošetřovat vůbec.
Jak Ing. Šaroun uvedl, obecně se přírůstek výnosu po fungicidním ošetření pohyboval v rozmezí 5,5 – 20,5 % podle intenzity infekčního tlaku.

Tolerance k suchu na dohled
Na semináři Ing. Šonský avizoval, že v dohledné době by na trh měla přijít transgenní kukuřice s tolerancí vůči suchu. Společnosti BASF a Monsanto již dříve ve společné tiskové zprávě oznámily, že snahy o uvedení této nové kukuřice na trh výrazně pokročily. Produkt je prvním výsledkem spolupráce obou firem, která začala v roce 2007. Podle Dr. Steve Padgettea ze společnosti Monsanto se momentálně hledají nejlepší kombinace této genetické vlastnosti a osiva. Od tolerantní kukuřice lze především očekávat větší stabilitu výnosu, protože stres, působený suchem, je v ní utlumen. V regionu, který loni v USA nejsilněji postihlo sucho, měla tolerantní odrůda o 6 – 10 % vyšší výnos proti průměrnému výnosu, který byl 4,4 – 8,1 t/ha, konstatovala tisková zpráva.

Drahý vývoj přípravků
Vývoj každého přípravku je složitý, ze 140 000 testovaných kombinací po deseti letech vzejde jeden přípravek, přičemž je třeba vynaložit náklady ve výši zhruba 200 mil. eur, vypočítal Ing. Šonský. Jak dodal, v budoucnu se očekává uvedení nové generace fungicidů pod označením F 500, který kromě široké účinnosti působí obecně příznivě na zdravotní stav rostlin. Společnost BASF také letos na podzim (případě příští rok na jaře) uvede nové mořidlo pro obilniny. Následovat by mělo další proti chorobám přenosným osivem, které by mělo rostlinu chránit až do fáze třetího listu (například proti braničnatkám). Rovněž v následujícíh letech společnost BASF plánuje uvedení nových přípravků na ochranu rostlin.
Základní nástin plodin a segmentů, o které se bude jednat, byl součástí uvedené prezentace. Jednou z novinek je zcela nová technologie s názvem Clearfield. Bude zaváděna ve slunečnici a řepce ozimé jako společné použití zcela nových hybridů společně s herbicidy ze skupiny imidazolinonů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down