10.03.2021 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový biotechnologický nástroj proti škůdcům

Skupina vědců z univerzity v Arizoně (University of Arizona, USA) pod vedením prof. Bruce Tabashnika vyvinula nový biotechnologický nástroj využívající interference RNA (RNAi) k produkci insekticidů účinných vůči konkrétním hmyzím škůdcům v terénu. Informuje o tom aktualita spolku pro podporu a rozvoj biotechnologií – BIOTRIN, z. s.

Účinnost insekticidu je podle zprávy založena na inhibici nukleotidových sekvencí zodpovědných za vznik proteinů, které jsou nezbytné pro vývoj cílových hmyzích škůdců. Principem metody je využití dvouvláknové RNA (dsRNA) k blokování obvyklé funkce messengerové RNA, tedy odesílání instrukcí k výrobě proteinů.

V důsledku úsilí biotechnologických společností bude tento insekticid levnější alternativou ke konvenčním přípravkům, a to díky nízkonákladové výrobě dsRNA. Používání insekticidů na bázi RNAi se liší od těch konvenčních především tím, že se zaměřuje specificky pouze na určitý – cílový hmyz. Je tak šetrnější k životnímu prostředí, uvádí dále zpráva.

Prof. Tabashnik i tak nadále doporučuje využití integrované ochrany při hubení hmyzích škůdců pomocí různých metod, jako jsou střídání plodin, tradiční syntetické pesticidy a biopesticidy. Integrovaná ochrana před hmyzími škůdci je stále nejúčinnějším nástrojem k omezování vzniku jejich rezistence.

„Je potřeba optimalizovat dostupnou technologii tak, aby byla vytvořena nejefektivnější možná metoda. Klíčová bude právě RNAi,“ dodává závěrem prof. Tabashnik.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down