Novinky nejen mezi pšenicemi

Poměrně velkou výstavní plochu potřebovala pro představení akciová společnost Selgen. V její nabídce najdeme několik úspěšných odrůd ozimé pšenice. V Nabočanech ale nechyběla ani novinka letošního roku s názvem Penelope.

Podle slov Miroslava Vrbce se tato odrůda poněkud odlišuje od spíše raných pšenic v dosavadním sortimentu. Jedná se o polopozdní odrůdu dosahující vysokých výnosů zrna v pekařské kvalitě A až E. Disponuje velmi dobrým zdravotním stavem, především dobrou odolností ke rzi plevové. Navíc má dobrou mrazuvzdornost a zimovzdornost. Šlechtitelé odrůdu Penelope charakterizují jako univerzální odrůdu, která je vhodná do všech výrobních oblastí České republiky. S úspěchem byla testována pro setí po obilnině. Nejlepších výsledků vykazuje při středních termínech setí, avšak toleruje i pozdější termíny setí.

„Penelope doplňuje sortiment tří pšenic, které byly registrovány v posledních letech. Jsou to pekařsky elitní Julie, Annie nebo Tosca,“ doplnil Miroslav Vrabec.

V expozici společnosti Selgen jsme mohli najít i prezentační parcelky hrachu Eso, který se brzy po registraci stal vůbec nejprodávanější odrůdou hrachu v ČR. Úspěch ale zaznamenal nejen v Evropě ale i dalších zemích světa. „Momentálně má odrůda Eso asi 33 procent množitelských ploch a začal se prodávat v osmnácti zemích po celém světě,“ dodal zástupce společnosti Selgen. Určitou raritou je v současnosti listový hrách Natura. Lze jej dobře využít především v ekologické zemědělstvím, protože listové odrůdy lépe konkurují plevelům.

V nabídce společnosti najdeme i osivo luskoobilních směsek. Ty nacházejí uplatnění ke krmným účelům nebo jako surovina pro výrobu metanu v bioplynových stanicích.

Společnost Selgen nabízí na našem trhu také odrůdy cukrovky. Novinkou je FD Slide. Jak zdůraznil Miroslav Brabec, jedná se o první odrůdu odolnou vůči nematodům. V registračním zkoušení dosahovala oproti výnosu kontrolních odrůd 108 %. „Již letos v prvním roce registrace se ukázal zájem pěstitelů o tuto odrůdu,“ řekl Miroslav Vrabec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *