06.03.2024 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky i osvědčené odrůdy sóji pro rok 2024

Společnost Agrofinal Group nabízí výnosově spolehlivé a plastické odrůdy sóji využití jak potravinářského (světlý pupek), tak krmného (tmavý pupek). Z hlediska ranosti se jedná o odrůdy „000“ (velmi rané), v případě odrůdy Obelix až „0000“. Osiva všech nabízených hybridů sóji jsou non-GMO, ošetřena inokulantem a nemořena.

V následujících řádcích bychom vám rádi představili portfolio odrůd sóji, které si společnost připravila pro své zákazníky na rok 2024.  

Hybridy se světlým pupkem

ES Comandor vyniká výborným zdravotním stavem, výškou rostlin, jejich stabilitou i rovnoměrností nasazení prvního lusku. Odrůda je vhodná pro potravinářské využití a díky své plasticitě nachází uplatnění i v méně vhodných podmínkách pro pěstování sóji. Jedná se o nejranější odrůdu sóji ze skupiny hybridů s bílým pupkem. Výnos na pokusné lokalitě ZZS Kujavy dosahoval roku 2023 hodnoty 5,25 t/ha. ES Compositor je středně vysoká odrůda s vysokým nasazením spodního lusku (asi 12 cm). Z hlediska ranosti je o 3–5 dní ranější než ES Comandor. Obsah oleje je 20 % a obsah bílkovin 42 %. Odrůda je taktéž vhodná pro potravinářské využití. Výnos na téže lokalitě dosahoval roku 2023 hodnoty 5,68 t/ha.

Hybridy s tmavým pupkem

ES Governor je středně vysokou odrůdou odolnou vůči poléhání. S ohledem na tmavou barvu pupku je pěstován zejména pro krmné využití. Předností tohoto hybridu je kombinace vysokého výnosu (ZZS Kujavy 2023 - 5,59 t/ha) a vysokého obsahu proteinů (41 %). Nejranější odrůdou v portfoliu společnosti Agrofinal je Obelix. Vyznačuje se vysokým výnosem a výborným zdravotním stavem, odrůda je výkonná též v chladnějších lokalitách. Novinkami pro rok 2024 jsou odrůdy Hermes a Artemis. Hermes je odrůdou se stabilně vysokým výnosem (ZZS Kujavy 2023 - 5,59 t/ha) a výraznou odolností vůči poléhání. Předností druhé novinky, odrůdy Artemis, je spolu s velmi výraznou raností sklizně a vysokým výnosem (ZZS Kujavy 2023 - 5,30 t/ha) také stabilně vysoký obsah proteinů (42 %) a oleje.

Lze předpokládat, že v souvislosti s probíhající změnou klimatu bude pěstování sóji v našich podmínkách stále atraktivnější alternativou pro rozšíření sortimentu pěstovaných plodin a uplatnění v osevních sledech. Jak dokládají výsledky poloprovozních pokusů i výnosy z běžných lokalit, osiva odrůd nabízených společností Agrofinal Group zaujímají na českém i slovenském trhu význačné postavení. Spolehlivě tak doplňují portfolio hybridů vhodných pro pěstování v České i Slovenské republice.*

Agrofinal spol. s r. o.,

Mgr. Ondřej Červenka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down