26.07.2022 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinka v boji proti plasmodiaphoře

Nádorovitost brukvovitých (Plasmodiophora brassicae) představuje problém především pro severní část Čech a Moravy (především Moravskoslezský kraj), avšak postupně se šíří všemi směry do dalších regionů republiky.

Původcem nádorovitosti kořene je patogen Plasmodiophora brassicae, který způsobuje tvorbu nádorů na kořenech a tím přerušuje přenos vody a živin k nadzemním částem rostliny, což vede k oslabení až odumření. Jedná se o kosmopolitní chorobu s výskytem v oblastech s intenzivním pěstováním brukvovitých rostlin. Největší problémy s tímto patogenem zaznamenáváme na silně zaplevelených pozemcích s brukvovitými plevely, které jsou hlavními hostiteli.

Výše uvedené skutečnosti svědčí o tom, že se jedná o nebezpečného nepřítele pěstitelů řepky a boj s ním je značně komplikovaný. V tomto boji není možné použít fungicidy a jedinou zbraní tedy mohou být pouze preventivní opatření k zamezení dalšího rozšiřování spor (zemědělská technika), udržování správného pH (pH 6,5 až 7), snížení zaplevelení brukvovitými plevely a správný osevní sled, jelikož napadá i hořčici a jarní řepku. Z tohoto důvodu se doporučuje odstup pěstování brukvovitých na pozemku min. šest let a pozdější termín setí, který snižuje napadení rostlin a rozvoj choroby.

Tolerantní odrůdy – spolehlivá ochrana

Jedinou spolehlivou ochranou je pěstování speciálně vyšlechtěných tolerantních odrůd, které i přes částečné napadení dávají stabilní výnos. Naštěstí šlechtitelské společnosti vytrvale pracují na vývoji nových, stále odolnějších hybridů. Situaci však komplikuje skutečnost, že existuje spousta různých variant patogenu (asi 35 patotypů), takže je třeba stále vyvíjet odrůdy s vyšší odolností.

Odrůda se stoprocentní rezistencí bohužel zatím neexistuje, avšak existují velmi tolerantní hybridy s vysokým výnosem, jako např. naší společností nabízený excelentní hybrid ES Criterio.

Pozitivní zprávou zůstává, že projevy nádorovitosti ovlivňuje i počasí v daném pěstitelském roce. V suchých a teplých letech se patogen nemusí vůbec nebo jen v nízké míře projevit v porostu. Naopak vlhký podzim a studená zima mu velmi svědčí a poskytují skvělé podmínky pro jeho působení.

Průřez zdravou rostlinou ES Criterio pěstovanou na pozemku napadeném plasmodiaphorou

ES Criterio – zaručená účinnost

Středně raná novinka ES Criterio byla zařazena do portfolia společnosti pro svůj vynikající zdravotní stav vůči nádorovitosti kořene, který potvrdila jak ve firemních pokusech v ČR, tak i v registračních pokusech COBORU v Polsku (registrace: 2022).

Hybrid vhodný i do chladnějších lokalit se vyznačuje středním vzrůstem, vysokým výnosem, velmi dobrým obsahem oleje (až 45,7 %), proteinů a Omega-3 mastných kyselin (až 8,3 %). Rostliny mají velmi dobré přezimování, výborný jarní start a excelentní regeneraci porostu po stresu (především po nedostatku vody).

Každý pěstitel jistě ocení nepukavost šešulí, odolnost vůči poléhání a výborný zdravotní stav, a to především odolnost vůči Phomě, Verticiliu a Alternarii.

Doporučený výsevek pro ES Criterio je 450–500 tis. semen na hektar.

Správná volba hybridu pro napadený pozemek je jedinou cestou k zaručenému výnosu, který by bez tolerantních odrůd nebyl možný, z tohoto důvodu volí zákazníci hybrid ES Criterio od Agrofinalu!

V případě jakýchkoliv dotazů, kontaktujte regionální obchodní tým společnosti Agrofinal. Více informací naleznete i na našich webových stránkách.*

Ing. Kristýna Kysilková
a tým Agrofinal s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down