04.05.2017 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinka mezi řepkami se jménem mocného římského vládce

Jméno Julia Caesara je pro většinu lidí synonymem pro jednoho z nejmocnějších mužů antické historie, úspěšného římského politika a vojevůdce, který dokázal rozšířit římskou moc daleko po Evropě. Nová hybridní řepka s názvem ES Cesario přichází na trh s potenciálem být v Evropě stejně úspěšná jako muž, jehož jméno si „vypůjčila“.

Hybrid ES Cesario svým jménem jednoznačně prozrazuje, že pochází ze špičkové genetiky firmy Euralis. Společnost Euralis Semences zahájila v roce 2007 přestavbu svého šlechtitelského programu ozimé řepky s cílem dosáhnout 10% podílu na francouzském trhu. Program zahrnuje každoroční testování více než 10 000 rodičovských linií a téměř 4000 hybridů na více než 45 000 parcelách v rámci Evropy. První hybridy z tohoto programu byly uvedeny na trh v roce 2015, v roce 2016 pak byly registrovány další čtyři. Do uvedené skupiny patří i novinka roku 2017, hybrid ES Cesario.

Charakteristika hybridu

ES Cesario je raná až středně raná hybridní odrůda se středně vysokými rostlinami (s výškou 150–160 cm), středně odolná až odolná proti poléhání před sklizní. Porosty jsou velmi homogenní a mají vyrovnané dozrávání. Rostliny se vyznačují na podzim středně rychlým vývojem nadzemní části i kořenů, před zimou vytvářejí růžici rozložených, k zemi přisedlých listů s nízko uloženým vegetačním vrcholem. Na jaře rostliny začínají regenerovat poměrně pozdě, brzy však přecházejí do prodlužovacího růstu a brzy nakvétají. V porostu rostliny dobře větví, nasazují vysoký počet šešulí s nízkou pukavostí. Semena dosahují střední až vyšší HTS. ES Cesario prokázalo velmi dobré přezimování, dobrý zdravotní stav. Kvantitativní odolnost k fomovému černání stonku je kombinovaná se specifickou rezistencí založenou na genu RLM7. Rostliny jsou průměrně odolné proti napadení hlízenkou, odolné vůči napadení černěmi a verticiliovým vadnutím.

ES Cesario je plastická odrůda vhodná pro všechny oblasti pěstování řepky. Lze ji využít na pozemcích s klasickým zpracováním půdy i při minimalizačních technologiích.

Stabilní a odolný v Polsku

ES Cesario byl registrován v Polsku na začátku roku 2016. V průměrném hodnocení z let 2014 a 2015 dosáhl průměrného výnosu 115 % v přepočtu na kontrolní odrůdy. Pro hodnocení odrůd je polské území rozděleno do šesti oblastí. V žádné z těchto oblastí nebyl výnos nižší než 110 %. Výnosy podle jednotlivých regionů uvádí obrázek.

Vývoj počasí v průběhu zimy 2015/2016 umožnil na polském území v rámci pokusů vyhodnotit schopnost jednotlivých odrůd úspěšně přezimovat. ES Cesario se zařadilo do skupiny 15 nejlepších odrůd. Na lokalitách bylo na začátku vegetačního období vyhodnoceno procento odumřelých rostlin. Na hodnocených lokalitách Wyczechy, Radostowo, Wrócikowo a Chrząstowo přežilo u hybridu ES Cesario průměrně 81 % rostlin.

Registrace na Slovensku

Ve Slovenské republice byl hybrid testován od roku 2014/2015. Nadprůměrné a vyrovnané výsledky z prvního roku zkoušení hybrid ES Cesario zopakoval i v roce následujícím a začátkem roku 2017 byl po dvouletém zkoušení registrován. Výnosy semen nepropadly v žádném regionu, všude si držely stabilně vysokou úroveň. Výsledky podle jednotlivých výrobních oblastí jsou uvedeny v grafu 1.

V ČR poslední rok zkoušek

V České republice je ES Cesario v registračních pokusech od roku 2014/2015 pod označením ESC13024 a potvrzuje vynikající výsledky z okolních zemí. V prvním roce dosáhl hybrid průměrného výnosu 116 %, ve druhém 112 % v přepočtu na průměr kontrolní odrůd. Podrobně jsou výnosy na lokalitách v jednotlivých letech uvedeny v grafu 2.

Závěr

ES Cesario je zajímavá novinka v sortimentu hybridních řepek. Vyznačuje se kombinací vysokého výnosového potenciálu a stability výnosu. Středně vysoké rostliny jsou odolné proti poléhání i vůči vymrznutí, udržují si dobrý zdravotní stav. Nadprůměrných výsledků dosahuje v českém zkoušení, ale i v Polsku, na Slovensku a v Německu. Pěstitelům přináší jistotu sklizně kvalitního semene řepky. ❊

Ing. Lenka Nedomová, Ph.D.,

BOR, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down