27.01.2024 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinka do řepky

Podrobnosti o insekticidní ochraně řepky a přípravku Sivanto Energy sdělil v rámci konference Bayer Expert FORUM přítomným Mgr. Zdeněk Vošlajer ze společnosti Bayer.

Na úvod zmínil aktuální stav v insekticidní ochraně řepky, kde od roku 2020 nelze používat dvousložkové přípravky. „Ve snaze zabránit škodám se ošetřuje pouze pyretroidy a acetamipridem, narůstá tedy riziko tvorby rezistentních populací škůdců,“ sdělil.

Zasáhne široké spektrum škůdců

Široké spektrum regulovaných žravých i savých škůdců řepky podle jeho slov postihuje novinkový přípravek pro foliární ochranu řepky Sivanto Energy. Obsahuje dvě látky s odlišným mechanismem účinku – deltamethrin (IRAC skupina 3A) a flupyradifuron (IRAC 4D – butenolidy). Deltamethrin vykazuje rychlý kontaktní účinek proti škůdcům, jeho přítomnost zajišťuje dobrou účinnost hubení škůdců v chladnějším období časného jara. Tento požerový insekticid má i částečný ovicidní účinek a působí repelentně.

Flupyradifuron je systémová složka se schopností pohybu v rostlině (translaminárně xylémem a akropetálně), čímž prodlužuje rezistentní působení přípravku. „Tato nová látka vynikající v prevenci vzniku nerezistentních populací je poprvé použita k foliární ochraně řepky proti škůdcům právě v přípravku Sivanto Energy,“ uvedl přednášející a dodal, že vývoj flupyradifuronu byl inspirován přírodním alkaloidem stemofolinem.

„Doporučuje se aplikovat dvakrát za sezónu v maximální celkové dávce 1,5 litru na hektar. Proti krytonosci řepkovému a čtyřzubému se ošetřuje ve fázi 30 až 39 BBCH a proti krytonosci šešulovému a bejlomorce kapustové v době 71 až 79 BBCH. Podle provedených pokusů Sivanto Energy velmi dobře působí proti všem stěžejním škůdcům řepky. Jeho výhodou je také snadnost aplikace a vynikající poměr ceny a účinku,“ shrnul Zdeněk Vošlajer a dodal, že se připravuje registrace i do dalších plodin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down