28.07.2023 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové technologie v zemědělství: Agrovoltaika

V rámci projektů Erasmus+ (DEMETRA, ITFARM) se kolektiv pracovníků z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) snaží informovat o praktickém využití moderních technologií v zemědělství. V ČR je úplně nová agrovoltaika, která se v současné době pilotně ověřuje na Technické fakultě ČZU pod vedením doc. Ing. Milana Kroulíka, Ph.D. (s podporou projektu QK23020107). Výhodou této technologie je možnost současného využití zemědělské půdy k výrobě elektřiny a k zemědělské produkci.

Principem agrovoltaiky je umístění nesouvislých fotovoltaických panelů na vysoké stojany tak, aby rostliny pod panely měly dostatek slunečního světla. Panely je možné také podle potřeby naklápět a mohou sloužit i jako zastínění.

Předmětem současného výzkumu je zjišťování, které plodiny jsou pro agrovoltaiku vhodné a jak na ně bude působit změna mikroklimatu. Zatím se testují drobné bobuloviny (maliny, rybíz), které jsou stínomilné a částečné zastínění uvítají.

Zajímavé může být i využití pro zelené plochy v obcích, kde jsou místa vhodná pro zastínění i zastřešení (zastávky MHD, lavičky v parku, komunitní zahrady) a zároveň je vítaná i produkce elektřiny, například pro veřejné osvětlení, dobíjení mobilních telefonů a podobně.

O projektu informovala pro web časopisu Úroda manažerka projektů Erasmus+ doc. Ing. Ludmila Dömeová, CSc., z Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down