Černá skvrnitost listů kukuřice je houbové onemocnění, které se vyskytuje v USA, kde působí hospodářské škody v porostech kukuřice. S ohledem na význam kukuřice a dosavadní nepřítomnost této choroby na území Evropy, jakož i na skutečnost, že tato choroba v oblastech výskytu působí škody, je možné považovat ji za riziko i pro pěstování kukuřice na starém kontinentu v případě jejího zavlečení.
Informuje o tom ve svém článku v časopise Úroda (2/2022) dr. Ing. Zdeněk Chromý z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Brno. Odborné diskuze se intenzivně zabývají původci tohoto onemocnění nazvaném „černá skvrnitost“ (angl. black spot) či „dehtová skvrnitost“ (angl. tar spot) podle typických, černých „asfaltových“ skvrn (tzv. dehtové skvrny). V Latinské Americe, kde je onemocnění považováno za endemické, je spojováno s několika druhy hub: Phyllachora maydis, Monographella maydis a Coniothyrium phyllachorae. V Mexiku bylo zjištěno, že na rostlinách kukuřice infekce houbou Phyllachora maydis byly následovány infekcemi houbou Monographella maydis, která byla příčinou výskytu lézí ve tvaru „rybího oka“ na listech. Avšak v USA, kde je tento typ symptomů na listech rovněž pozorován, byla v rostlinách kukuřice postižených skvrnitostí detekována pouze houba Phyllachora maydis.
Kukuřice setá (Zea mays) je jediným, dosud známým hostitelem této houby. Houba P. maydis taxonomicky náleží do kmene Ascomycota (houby vřeckovýtrusné), podkmene Pezizomycotina, třídy Sordariomycetes (tvrdohouby), podtřídy Sordariomycetidae, řádu Phyllacholares a čeledi Phyllachoraceae (puchýřkovité).
Patogen byl podle autora poprvé popsán v roce 1904 v Mexiku a dnes se vyskytuje v několika zemích Střední Ameriky. V roce 2015 byl poprvé zaznamenán v USA. Na evropském kontinentu nebyl dosud výskyt tohoto škodlivého organismu zjištěn.
Jelikož je obecně nedostatek informací o této chorobě a jejím původci, je obtížné v současnosti posoudit možná rizika pro pěstování kukuřice v Evropě. Zejména je třeba se zaměřit na možné cesty průniku patogenu do nových oblastí. Nedávný výskyt houby Phyllachora maydis v USA a s ní spojené hospodářské škody však nabádají k opatrnosti a zvýšené pozornosti evropských národních organizací ochrany rostlin vzhledem k riziku představovaném tímto patogenem.*
Více informací přináší časopis Úroda (2/2022).