Nově registrovaná odrůda lnu

Sortiment registrovaných odrůd lnu byl v roce 2001 rozšířen o novou domácí odrůdu lnu setého přadného Venica [čti venyka], která patří v úrovni hlavních hospodářsky významných vlastností, jako jsou obsah celkového vlákna a obsah dlouhého vlákna, k vysoce výkonným odrůdám. Tuto odrůdu vyšlechtila a udržuje firma Agritec, výzkum, šlechtění a služby, s.r.o., Šumperk.

Jde o modrokvětou odrůdu přadného lnu se středně dlouhou vegetační dobou. Rostliny jsou středně vysoké až vysoké, se střední odolností vůči poléhání, začátek kvetení je střední až pozdní. Zdravotní stav je dobrý. Je středně odolná proti napadení komplexem chorob kořenů a pat stonků.
Odrůda vyniká velmi vysokým obsahem celkového i dlouhého vlákna ve stonku, což ji řadí i při středně vysokém výnosu neroseného stonku k vysoce výkonným odrůdám. Kvalita vlákna vyhovuje potřebám lnářských zpracovatelů. Výnos semen je středně vysoký. Poskytuje vysoké výnosy celkového i dlouhého vlákna, snáší i extrémnější povětrnostní podmínky v jarních měsících. Maximální výkonnosti dosahuje v nižších a intenzivnějších oblastech, vhodných pro pěstování lnu.

Ing. Josef Holubář,
Ústřední kontrolní a zkušební
ústav zemědělský, Brno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *