V rámci agrosalonu Země živitelka prezentoval Ing. Petr Míša, Ph.D., MBA, ředitel firmy Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s. r. o., a dceřiné společnosti Agrotest fyto, s. r. o., dva nové pětileté projekty, které od letošního roku řeší ve spolupráci s dalšími partnery. Připomněl také stávající výzkumné činnosti, včetně významných odrůd vyšlechtěných v Kroměříži i jejich uplatnění na trhu.
Barevný projekt
Na úspěšné šlechtění Ing. Petra Martinka, CSc., (Agrotest fyto, s. r. o.) navazuje nový projekt „Barevná pšenice a ječmen – výzva pro budoucnost,“ jehož je tento vědec odpovědným řešitelem. Mezi hlavní cíle projektu patří vytvořit pšenici s černým zrnem obsahující současně geny pro modré, purpurové a žluté zabarvení, navrhnout metodu testování přítomnosti žlutého zabarvení (hlavně v černé pšenici a v ječmeni), ale také vytvořit genové zdroje a odrůdu se změněnou barvou zrna a zdravotním benefitem. K barevným pšenicím by se tak podle Ing. Míši mohl přidat i jarní ječmen s jinou barvou zrna. Mezi další cíle tohoto projektu patří prokázat zdravotní význam antioxidantů v pšenici a ječmeni v krmných testech u myší, potkanů a drůbeže (nosnic, brojlerových kuřat), dále sledovat změny v zastoupení biologicky aktivních látek v krvi pokusných zvířat a komplexně charakterizovat vytvořená novošlechtění a vybrané odrůdy z hlediska jejich významu pro krmné účely, výživu a zdraví člověka.
V současné době má kroměřížský výzkumný ústav díky šlechtitelské činnosti Ing. Martinka registrovanou celou škálu barevných pšenic. Nejnovější z nich AF Zora, unikátní odrůda s černým zrnem s vysokým obsahem antokyanů, je již součástí komerčně dostupných cereálních produktů. Společnost Racio, s. r. o., ji zařadila do své řady cereálních chlebíčků pod názvem Celozrnné chlebíčky pšeničné s antokyany s 50% zastoupením této barevné odrůdy. Komerční využití nalezla také další kroměřížská odrůda – ječmen AF Cesar v křupavém plátku Knuspi Crispbread ječný, jehož výrobcem je Extrudo Bečice s. r. o. Jde o ječmene s bezpluchým typem zrna a vysokým obsahem beta-glukanů, které konzumentům přinášejí zdravotní benefity.
Endofytické mikroorganismy předmětem výzkumu
Endofytické mikroorganismy pro ekologizaci moderního zemědělství je název dalšího významného projektu, který kroměřížský výzkumný ústav získal s dalšími pracovišti k řešení mezi lety 2024 až 2028 pod vedením Ing. Marty Zavřelové, Ph.D., (Agrotest fyto, s. r. o.). Projekt by měl posoudit interakce symbiotických mikroorganismů s rostlinami v podmínkách biotického a abiotického stresu, v kontextu zachování udržitelného zemědělství s důrazem na ekologizaci zemědělství prostřednictvím redukce spotřeby přípravků na ochranu rostlin. Zkoumání těchto interakcí bude probíhat pomocí molekulárních technik a pomocí fenotypování jarního ječmene jako jedné ze strategických surovin České republiky. Projekt si také klade za cíl rozvoj druhového spektra používaných endofytů a optimalizace jejich praktické introdukce pomocí specifických nosičů s ohledem na kvalitu půdního prostředí a zvýšenou sekvestraci uhlíku.
Kontinuální testování
Ing. Míša připomněl také aktivity, jejichž výsledky jsou praxí velmi ceněny. Jednou z nich je hodnocení úrovně rezistence vybraných houbových patogenů obilnin k fungicidním účinným látkám. Kontinuální průzkum je velmi důležitý pro včasnou identifikaci rizik a úpravu technologií fungicidního ošetření obilnin. Každoročně se odborníci z Kroměříže zabývají také monitoringem kvality obilnin. Na základě výsledků pak zpracovávají studii pro Ministerstvo zemědělství zaměřenou na předběžný odhad kvality produkce.*
Úvodní fotografie: Expozice Zemědělského výzkumného ústavu Kroměříž, s. r. o., a dceřiné společnosti Agrotest fyto, s. r. o., nabídla mimo jiné ukázku odrůd vyšlechtěných na těchto pracovištích Foto Barbora Venclová