Vesa Velhartice, a. s, zahájila komerční šlechtění brambor po roce 1990. Využívá přitom zejména výchozí materiály s kvalitním tvarem hlízy a dalšími vlastnostmi, které požaduje současný trh. Vzhledem k tomu, že vyšlechtění nové odrůdy trvá v průměru deset až dvanáct let, byly nejúspěšnější kvalitní odrůdy konzumních a průmyslových brambor z Velhartic registrovány až v posledních několika letech.
Z „dílny“ velhartických šlechtitelů bylo za posledních jedenáct let zaregistrováno už čtrnáct odrůd brambor. V letošním roce přihlásila Vesa Velhartice k registraci čtyři nové odrůdy, což je v jednom roce nejvíce v celé historii společnosti. Tři konzumní a jedna škrobnatá odrůda by měly být povoleny již na jaře tohoto roku.
Na škrob i na lupínky
„Pokud jde o škrobnaté odrůdy, největší úspěchy slavíme s odrůdou Westamyl,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Viktor Kopačka, ředitel akciové společnosti. „Jde o polopozdní odrůdu, která poskytuje velký výnos hlíz s velmi vysokou stabilní škrobnatostí. Je rezistentní rakovině brambor rase D1, háďátku bramborovému RO1, virovým chorobám, mechanickému poškození, středně odolná plísni na listu i hlízách a skládkovým chorobám. V České republice má více než sto dvacet hektarů množitelských ploch a v Německu dalších téměř sedmdesát hektarů. V letošním roce ji budeme vyvážet do Německa, Rakouska, Švédska a Polska, tedy do velkých evropských zemí s výraznou produkcí škrobu.“
V nabídce velhartické společnosti je i poloraná odrůda Vladan vhodná ke zpracování na škrob a bramborové lupínky. Vyznačuje se vysokým výnosem hlíz již v první polovině září a střední až vyšší škrobnatostí 20,5 % (v pokusech dosahuje jeden z nejvyšších výnosů škrobu z hektaru). Již dva roky je registrovaná poloraná odrůda David s vysokým obsahem škrobu i vyšším výnosem škrobu z hektaru. Její množitelské plochy jsou zatím malé, ale zájem o ní postupně roste. V sortimentu raných odrůd pochází z Velhartic ještě dvě odrůdy. Pro Rebel je příznačný vysoký obsah škrobu a střední výnos menších hlíz, výnos škrobu z hektaru je ale vysoký. Pěstitelé, kteří dbají na správnou výživu porostů a ochranou proti plísni bramborové, jsou s ní velice spokojeni. Novější je odrůda Orbit, která má vysoký výnos větších hlíz a střední až vyšší škrobnatost. Je to univerzální odrůda vhodná pro všechny pěstitele brambor pro zpracování na škrob.
Poptávka převyšuje nabídku
V roce 2000 vyšlechtili ve Velharticích velmi ranou konzumní odrůdu Magda, která dává vysokou sklizeň hlíz s velmi dobrou stolní hodnotou v prvních sklizňových termínech. Vyznačuje se velkou odolností vůči virům včetně viru S brambor, mechanickému poškození a skládkovým chorobám, má oválný tvar, žlutou slupku a žlutou dužinu. V současné době je o ní velký zájem nejen u nás a v Německu, ale také na Slovensku, v Srbsku, Bulharsku i Polsku. Poptávka po sadbě odrůdy Magda výrazně převyšuje nabídku a z toho důvodu se v příštích letech počítá s významným navýšením množitelských ploch této odrůdy.
Hodně zajímavá je i konzumní Red Anna, červenoslupká, poloraná odrůda s vysokým výnosem, dobrou chutí i skladováním. Ve Velharticích věří i loňským novým odrůdám. Obrovský zájem je o velmi ranou odrůdu Moniku s velkými, vzhlednými, oválnými hlízami. Velmi slibně se prozatím jeví i raná konzumní odrůda Barbora, která je charakteristická větší, krátce oválnou hlízou s velmi jemnou slupkou a dobrou chutí i poloraná konzumní odrůda Nancy. Ta se vyznačuje oválnou vzhlednou hlízou a výbornou stolní hodnotou, varný typ B/A.
Novinky letošního roku
Vraťme se však k velhartickým novinkám, které budou v nejbližších dnech registrovány. Poloraná odrůda Verne je určena pro zpracování ve škrobárnách již v první polovině září, proto se doporučuje včasná výsadba mírně probuzené sadby. Jde o vysoce škrobnatou odrůdu se středním výnosem a velmi vysokým výnosem škrobu z hektaru. Má střední až větší krátce oválné hlízy s hlubšími očky a velmi malý podíl drobných hlíz. Vyznačuje se rychlým počátečním růstem natě, vysokou odolností hnědé skvrnitosti listů a plísni bramborové v nati. Na velmi dobré úrovni je rovněž odolnost proti virovým chorobám.
Další tři novinky patří do kategorie konzumních brambor. Vendula je raná až poloraná konzumní odrůda s vysokým výnosem vzhledných hlíz se sytě žlutou dužinou. Díky své jemné slupce a velmi mělkým očkám je vhodná i pro praní a balení. Po uvaření je dužina sytě žlutá, jemné struktury s velmi dobrou chutí, varný typ B/A (blíží se k salátovým odrůdám). Vendula je odolná rakovině brambor patotypu D1, háďátku bramborovému patotypu RO1 a vysoce odolná virovým chorobám, zejména Y viru brambor. Odolnost plísni bramborové v nati, obecné strupovitosti a hnědé skvrnitosti listů je vysoká.
Druhou novou konzumní odrůdou je poloraná Bella s červenou slupkou a oválnými hlízami vhodnými k přímému konzumu i ke zpracování na hranolky. Velikostně i tvarově vyrovnané hlízy s mělkými očky a sytě žlutou dužinou mají dobrou stolní hodnotu, varný typ je B. Hlízy jsou odolné obecné strupovitosti, skládkovým chorobám, a vysoce odolné mechanickém u poškození. Bella je odolná háďátku bramborovému patotypu RO1 a vysoce odolná virovým chorobám, zejména S viru brambor.
Poslední novinkou z velhartické „líhně“ je raná až poloraná odrůda Terka, která byla v letech 2006 až 2007 v registračních zkouškách ve Slovenské republice. Vyznačuje se vysokým výnosem středně velkých, krátce oválných a velikostně vyrovnaných hlíz se žlutou dužinou. Je určena pro přímý konzum v podzimním a zimním období. Barva dužiny po uvaření je sytě žlutá, stolní hodnota je velmi dobrá, vařené hlízy jsou typicky přílohového varného typu B. Terka se vyznačuje vysokou odolností virovým chorobám, rakovině brambor patotypu D1 a háďátku bramborovému patotypu RO1.
Osmdesát tisíc semínek každý rok
„Naše společnost se zabývá šlechtěním odrůd brambor všech užitkových směrů a skupin ranosti,“ zdůraznil ředitel a. s. Vesa Velhartice. „Šlechtíme odrůdy velmi rané až polopozdní, vhodné pro přímý konzum, zpracování na konzumní výrobky až po odrůdy vhodné k výrobě škrobu. Hlavním zdrojem výchozích materiálů je kombinační křížení, ze kterého jsou k dispozici semínka s požadovaným zaměřením vlastností. Každoročně vyséváme okolo osmdesáti tisíc těchto semínek a v následujících šesti až sedmi letech se provádí důsledný pozitivní a negativní výběr na jednotlivé vlastnosti, které má nová odrůda vykazovat. Pokud se ve státních registračních zkouškách potvrdí, že daný kříženec bude přínosem pro sortiment pěstovaných brambor, je po dvou až třech letech zapsán s navrženým jménem do listiny povolených odrůd a novou odrůdu je možné využívat v pěstitelské praxi.“
V sezóně 2007/2008 měla Vesa Velhartice přihlášeno 106 porostů u 26 množitelů. Množitelská plocha včetně ostatních přihlašovatelů zabírá 353 ha, což je o 75 ha více než v sezóně předešlé. „Svědčí to o velké oblibě našich odrůd u pěstitelů a množitelů brambor,“ říká závěrem Ing. Viktor Kopačka. „Odrůdy vyšlechtěné v místních podmínkách jsou zpravidla odolnější vůči virovým chorobám, přitom jejich stolní hodnota je velmi vysoká. Vybíráme především takové odrůdy, které chutnají českému spotřebiteli.“