02.06.2000 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové odrůdy pšenice ozimé

V České republice bylo na podzim roku 1999 oseto ozimou pšenicí 916,9 tis ha (ČSÚ Praha). Potvrdila tak své dominantní postavení mezi obilninami. Pro osev měli pěstitelé k dispozici 49 odrůd pšenice ozimé. Tento počet se letos na jaře rozšířil o čtyři nové odrůdy. Z celkového počtu 53 registrovaných odrůd je 26 domácího původu, dále jsou pak zastoupeny odrůdy ze Slovenské republiky (9), SRN (9), Nizozemí (5), Francie (2) a po jedné odrůdě u nás mají Velká Británie a Rakousko.

Z pohledu pekařské jakosti můžeme konstatovat, že dvě třetiny registrovaných odrůd jsou vhodné k výrobě kynutých těst, přičemž pět z nich má elitní (E) jakost. Pěstitelé a zpracovatelé mají tedy k dispozici široký sortiment odrůd různé jakosti a původu, kde polovina odrůd není starší pěti let.
Nově registrované odrůdy pšenice ozimé jsou všechny vhodné k pekařským účelům. Odrůda Complet má kvalitní (A) jakost, byla vyšlechtěna firmou Saatzucht Firlbeck v Německu, zástupcem pro ČR je Selekta, a. s., Praha. Odrůda Drifter má rovněž kvalitní (A) jakost, byla vyšlechtěna firmou Nickerson Pflanzenzucht, GmbH, v Německu, zástupcem pro ČR je Selgen, a. s., Praha. Odrůda Ludwig má elitní (E) jakost, byla vyšlechtěna firmou Probstdorfer Saatzucht, GmbH, v Rakousku, zástupcem pro ČR je Oseva PRO, spol. s r. o., Praha. Kategorii elitních (E) rozšířila i odrůda Sulamit, která byla vyšlechtěna domácí firmou Selgen, a. s., Praha na šlechtitelské stanici Stupice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down