Vývoj porostů všech plodin včetně cukrové řepy na našem území loni silně ovlivnil průběh povětrnostních podmínek. Na jaře došlo na mnohých lokalitách k podmáčení. Následovalo suché a velmi teplé období, které vystřídaly dubnové mrazy. V létě přicházely vysoké teploty, kdy silné sluneční záření poškozovalo porosty cukrovky. V září a v říjnu došlo vlivem nadměrných srážek ke zpomalení růstu hmoty i cukernatosti.
Na zhodnocení průběhu vegetace cukrové řepy a poslední cukrovarnické kampaně se zaměřili přednášející na konferenci v Bezně na Mladoboleslavsku, kterou uspořádal Svaz pěstitelů cukrovky Čech společně se společností Tereos TTD, a. s., Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským a dodavateli osiva cukrové řepy.
Pro udržitelné Conviso
Jak zaznělo na konferenci, pěstitelé cukrové řepy v České republice se zaměřují především na technologii Conviso Smart založenou na odrůdě odolné vůči ALS inhibitorům a dvojí aplikaci herbicidu Conviso One. Při tomto způsobu pěstování se už ale začínají objevovat rezistentní laskavce i trávovité plevele, například chundelka metlice. Nadto se projevuje snížená účinnost herbicidu na heřmánkovité plevele, kakosty a další plevelné druhy. Při potlačování merlíků je potřeba aplikaci herbicidu Conviso One správně načasovat. Pro udržitelnost technologie se v případě potřeby vyplatí použít navíc i klasické herbicidy. Pěstitelé cukrovky mají v současnosti k dispozici sedm účinných látek. Jedná se o phenmedipham, ethofumesát, dimethenamid-P, clopyralid, lenacil, metamitron a quinmerac.
Vyšší odolnost k cerkosporióze
Pěstitelé mají možno volit mezi různými typy odrůd cukrovky. Ty mohou být buď klasického typu nebo antinematodní s vyšší odolností vůči háďátku řepnému určené do oblastí s výskytem tohoto škůdce. V posledních letech přišly na trh odrůdy s velmi vysokou odolností vůči cerkosporióze označované obchodní značkou CR+. Zatímco u běžných odrůd cukrovky obvykle bývá v negativním vztahu výnos a odolnost proti chorobám, v případě CR+ odrůd výnosy neklesají. Obvykle postačuje jedno fungicidní ošetření za vegetace. Velmi důležitou roli hraje monitoring výskytu cerkosporiózy. Loni byl zjištěn pozdní, ale intenzivní výskyt od srpna. Odrůdy bez zvýšené tolerance bylo potřeba třikrát až čtyřikrát fungicidně ošetřovat. V praxi se velmi osvědčily CR+ odrůdy, které prospívaly při sníženém fungicidním ošetřování.
Ing. Hana Honsová, Ph.D.
Foto autorka
Celý článek najdete v časopisu Farmář č. 4/2025.