20.04.2024 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové možnosti při pěstování řepky olejky

Ozimá řepka u nás představuje druhou nejpěstovanější plodinu po obilninách. Důvodem značného rozšíření je nejen dlouhodobě poměrně příznivá cena a spolehlivý odbyt, ale i nutnost zařadit vhodnou plodinu do sledu pěstování obilnin. Do řepky se vyplatí investovat a maximalizovat tak její výnos.

Řepka je plodinou citlivou a náročnou, která velice dobře reaguje na intenzifikační vstupy. Jde o plodinu vyžadující vysokou spotřebu živin, pesticidů i práce. K základním pilířům úspěšného pěstování řepky patří setí v agrotechnickém termínu, docílení odpovídající struktury porostu výsevkem, včasná podzimní regulace a dostatečná výživa i ochrana. Jaké jsou předpoklady a možnosti pěstování řepky z hlediska agronomického, ekonomického, ale i politického se dozvěděli posluchači videokonference zaměřené především na ziskové pěstování řepky ozimé pořádané firmou Corteva Agriscience, s. r. o.

Ve světě méně řepky

V úvodní odborné přednášce nastínil aktuální marketingovou situaci v pěstování řepky ve světě i v České republice Ing. Martin Volf, ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO). Připomněl, že přibližně čtvrtina světové produkce řepky v loňském roce pocházela ze zemí Evropské Unie a zhruba stejné množství z Kanady. K nejvýznamnějším zemím z hlediska produkce řepky patřila Indie se čtrnáctiprocentním podílem a Čína s devíti procenty světové produkce. K dalším významným pěstitelům řepky patřila Austrálie, Ukrajina a Rusko. V zemích EU-27 se loni podařilo vyprodukovat téměř dvacet milionů tun řepkového semene. Nejvyšší produkci řepky zaznamenali ve Francii, v Německu a v Polsku.

České republice patřilo z hlediska produkce šesté místo. V současné sezóně se v zemích Evropské unie předpokládá pokles produkce řepkového semene na 18,2 milionu tun. Jedná se o meziroční propad přibližně o jeden a tři čtvrtě milionu tun. Konkrétně v Německu by se mohlo vyprodukovat zhruba o tři stovky tisíc tun řepkového semene méně než loni, v Polsku o sto tisíc tun. Dramatický propad se předpokládá v Rumunsku, asi o devět stovek tisíc tun. Pobaltí vyprodukuje přibližně o tři stovky tisíc tun méně. V České republice se počítá se snížením produkce o 120 tisíc tun. Se snížením produkce se počítá i v zámoří, v Kanadě, přibližně o 0,6 milionu tun. V Austrálii by se mohlo vyprodukovat o 0,7 milionů tun méně. Na Ukrajině se předpokládá meziroční snížení produkce řepky o 0,9 milionů tun. Celkem se světová produkce řepky sníží zhruba o čtyři miliony tun.

Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Celý článek najdete v časopisu Farmář č. 5/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down