Nové mořidlo řepky současně předejde výskytu škůdců i chorob

Mořením osiva lze předejít mnohým závažným problémům při pěstování většiny polních plodin. Například u kukuřice či cukrovky již tento fakt nikdo nezpochybňuje a tak se moří téměř 100 % osiva těchto plodin. Rovněž osiva obilnin se moří významná část, asi 90 – 95 %. Jak zaznělo na konferenci s názvem Ochrana osiva polních plodin moderními mořidly, kterou 21. května v Praze uspořádala společnost Syngenta, podobný rozsah namoření osiva se odhaduje také u řepky ozimé.

Podle generálního ředitele společnosti Syngenta, dr. Jaroslava Záluského, význam moření i nadále poroste, odborníci odhadují nárůst trhu asi o 33 %. Svůj podíl na tom by mělo mít již zmíněné moření řepky.
Společnost Syngenta nabízí pro tuto plodinu mořidlo Cruiser OSR, jehož představení byla mimo jiné věnovaná zmíněná konference. Ing. Antonín Horák, CSc., odborník z pořádající firmy, ve svém podrobném referátu přítomné agronomy a zástupce osivářských organizací seznámil především s vlastnostmi účinných látek obsažených v tomto mořidlu.
Připomenul, že Cruiser obsahuje tři účinné látky, insekticidní thiamethoxam a fungicidní fludioxonil a metalaxyl-M. Díky kombinaci těchto látek je Cruiser řešením, jak současně předejít výskytu škůdců i chorob.
Látka thiamethoxam ze skupiny neonikotinoidů podle ing. Horáka účinkuje proti většině škůdců vyskytujících se na řepce. Likviduje savé, žravé i půdní škůdce. Problémem nejsou například ani obtížně hubitelné larvy krytonosců zelných. Ing. Horák podrobně vysvětlil mechanismus účinku této látky inhibující nerovový systém škůdců a vyzdvihl její některé přednosti. Kromě jistoty účinku, jež nezávisí na počasí (tzn. účinek se nemění ani za sucha ani za vydatných srážek), upozornil na nízké dávkování (pouze 15 g úč. látky na 1 ha při výsevku 3,5 kg/ha), systémové vlastnosti, rychlý příjem kořeny, dlouhodobý účinek, toleranci rostlin, bezpečnost pro životní prostředí atd.
Jak odborník dále podotkl, thiamethoxam je skutečně globální účinná látka využívaná pro ochranu plodin po celém světe, například i pro nás exotického rýžovníku, bavlníku, čiroku a dalších. Předností je jeho kompatibilita s dalšími mořícími látkami.
V případě přípravku Cruiser OSR, jež je speciálně určen pro ochranu řepky, je thiamethoxam obsažen v mořidle spolu se dvěma fungicidními látkami. Jde o fludioxonil, jež ochraňuje řepku jako jediná účinná látka proto fuzariózám, dále proti fómovému černání krčků, černi řepkové a kořenomorce. Druhou fungicidní účinnou látkou je metalaxyl-M, jež rostliny chrání před napadením plísní zelnou a půdnímu houbami rodu Pythium.
Cruiser má i mnohé technologické přednosti, což ing. Horák zdůraznil především pro přítomné zástupce osivářských firem. Má výraznou modrou barvu, snadno se aplikuje, není potřeba používat absorbent, což vše má vliv na vyšší výkonnost mořiček.
Pro pěstitele však zůstává rozhodující zvýšení výnosu. To ing. Horák na základě pokusů vyčíslil na 12 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *