Nové a prověřené odrůdy zeleniny

Před začátkem pěstitelské sezóny je nutné se seznámit s novými a prověřenými odrůdami zeleniny a květin. Je to ten pravý čas se sejít a zhodnotit jejich přednosti či nedostatky. Pro své stávající a potencionální zákazníky uspořádala společnost Semo, s. r. o., koncem ledna právě takovou akci, a to v Rakvicích nedaleko Podivína

Společnost Semo se nedaleko Prostějova v centru Hané věnuje šlechtění, produkci a prodeji osiv zelenin, květin a léčivých, kořeninových a aromatických rostlin. Široká nabídka zahrnuje jak osivo pro profesionální odběratele, které zahrnuje dvě kategorie kvality – standard a profi, tak osivo pro maloodběratele. Osivo musí splňovat přísné interní normy a kvalita se zvyšuje úpravami osiva, jako jsou kalibrace, ošetření proti chorobám, škůdcům, HWT dezinfekce osiva, moření osiva, předklíčení osiva či výroba pelet. Vlastní širokou nabídku doplňují o nizozemské osivo Pop Vriend, v jejichž sortimentu nechybí cukrová kukuřice, špenát, fazole. Druhou firmou, kterou u nás zastupují, je společnost Takii, jež nabízí hlavně košťáloviny, cibule a květinový program.

Na pole i do skleníku
V nabídce společnosti Semo je mnoho osvědčených odrůd a Ing. Jan Prášil, ředitel společnosti, představil i některé z nových perspektivních. Štíhlá, středně vzrůstná Bára F1 je zajímavá vysokou odolností k k plísni okurkové. Jí podobná Bohemia F1 je vhodnější pro intenzivnější technologie a lze ji využívat i na Vertico systém pěstování. Je velmi raná a poskytuje delší, štíhlé, tmavozelené plody.
Loňská novinka Chantal F1 s jemným, hrubým, ale hustším ostnem si získala mnoho příznivců. Spojuje v sobě kvalitu hustoostných a chuť hruboostných okurek. Má atraktivní vyrovnané plody a výborný zdravotní stav.
Velmi výnosná partenokapická hladká nakládačka Sonada F1 je loňskou novinkou a využijeme ji pro intenzivní způsoby pěstování s využitím kapkové závlahy. Díky toleranci proti plísni okurkové a vysokou kvalitou plodů se jistě stane mezi pěstiteli velmi oblíbenou.
V letošním roce představili šlechtitelé ze Sema dvě novinky. Jednou z nich je Harriet F1 (před registrací kód 5316) je extrémně raná, partenokarpická, středně vzrůstná nakládačka. Vyznačuje se vysokou rezistencí k plísni okurkové. Plody má tmavozelené, tupě zakončené. Velmi raná salátovka Lili F1 má středně velké plody a je tolerantní k padlí. Cheer F1 má středně dlouhý plod, tmavě zelený s výrazným leskem. Má velmi pevnou slupku, díkytomu lépe odolává posátí plodu škůdci. Výskyt deformovaných plodů je proto minimální. Letošní novinkou a specialitou je Amanda F1 (3230). Je určena především pro pěstování ve fóliovníku, je delší a štíhlá (až do 30 cm) s pevnou a jemnou slupkou..
Mezi hadovkami zaujme Minisprint, který vyniká ve všech vlastnostech – hlavně bohatou násadou uniformních plodů a rychlým nástupem do sklizně. Jeho jedinou nevýhodou je jemnější slupka, která způsobuje nižší skladovatelnost.
Další hadovka Baby F1 je velmi raná a výnosná se středně zelenými plody a pevnou slupkou. I malý plod (při 8 až 10 cm) je vhodný pro sklizeň, pokud se nechá narůst, dosáhne 16 až 17 cm.
Loňská novinka s názvem Emilie F1 je extrémně raná a poskytuje středně dlouhé plody s pevnější slupkou.
Loňská novinka Tribute F1 patří mezi odrůdy s dlouhým plodem, které jsou vyrovnané atraktivní, tmavě zelené.
Všechny nabízené odrůdy hadovek a salátovek jsou vhodné na roubování. Vyznačují se vysokou afinitou.

Papriky všech barev
Abychom docílili vysokých sklizní, musíme věnovat paprikám potřebnou péči. Mezi ni bezpochyby patří ochrana proti chorobám a škůdcům a optimální přihnojování v průběhu vegetace.
Velmi oblíbenou odrůdou polní papriky je Amy. Nehybridní raná odrůda poskytuje atraktivní, smetanové plody jehlancovitého tvaru s příjemnou chutí. Mezi její hlavní přednosti patří stabilně vysoký výnos a perfektní zdravotní stav.
V poslední době je k vidění i lahůdková, „baby“ paprika Hamík. Menší, chutné plody jsou téměř bez semen. Konzumují se i sterilují celé, zásadně v botanické zralosti. V botanické zralosti je sytě oranžová.
Mezi hybridními paprikami dominuje Slávy F1. V nabídce figuruje již pátým rokem. Světlezelený, špičkový polní hybrid zaujme stabilními výnosy. Lze ji pěstovat i ve fóliovnících.
V loňském roce byla uvedena na trh odrůda Slovana F1 ve vyrovnanosti a pevnosti plodů. Plod je těžší se silnou stěnou a dobře snáší skladování a přepravu.
Především do fóliovníku je vhodná Oreny F1. Tato kvadratická paprika je v technické zralosti tmavě zelená a zraje do oranžova. Má lahodnou chuť v technické i botanické zralosti.
Loni představení Superamy je hybridní typ Amy. Je vzrůstnější s většími plody a není citlivá k tvorbě antokyanových skvrn při stresech prostředí. Pro příští rok se připravuje osivo dalšího z potomků Amy, a to Amyka F1.

Keříčková i tyčková rajčata
V široké nabídce keříčkových rajčat figuruje raný nehybrid červené barvy Semarol, který je základem sortimentu. Je určen pro průmyslové zpracování.
Další nehybridní odrůda Eskort má větší plody, které tvoří nad listy, díky tomu se dobře sbírá i ručně. Je to raná, výnosná odrůda pro průmyslové zpracování, vhodná do vlhčích půd. Vyznačuje se velmi dobrým zdravotním stavem.
Loňská novinka Semalus F1 je výnosný, raný hybrid. Stejně jako pozdnější Semaprim F1 je určen pro jednorázovou kombajnovou sklizeň a konzervárenské zpracování. Při intenzivní agrotechnice poskytuje špičkové výnosy. Hybridní odrůdy mají vyšší výnosový potenciál a odolnost proti stresům a bezpochyby jim patří budoucnost.
Hybridy Darinka F1 a Marienka F1 s kulovitým plodem jsou určeny především pro přímý konzum.
Mezi tyčkovými rajčaty zaujme koktejlové Bejbino F1, což je velmi raná odrůda, která rychle roste. Plody jsou chutné s dobrou skladovatelností o průměrné velikosti 2,5 cm. Lze ji pěstovat ve volné půdě, fóliovnících i sklenících.
Největší plod nabízí odrůda Parto F1 – polorané rajče vhodné pro kryté pěstování. Jeho plody mají prodlouženou skladovatelnost, přesto si však zachovávají vynikající chuť.

Domácí odrůda římského salátu
Hlávkové saláty dosáhly letos značného rozšíření nabídky. Budou nabízeny profi odrůdy salátů, jejichž společnými vlastnostmi jsou vysoká odolnost vůči plísni salátové, dlouhá skladovatelnost a tužší list. Osivo bude k dispozici v březnu. Odrůda Bremex tvoří stejně velké, pevné a uzavřené hlávky světle zelené barvy. Má vyšší odolnost k vybíhání a lze jej sklízet jednorázově.
Mezi polními saláty zaujme Maršalus, rezistentní proti mozaice salátu. Je to raná odrůda tvořící velké, světle zelené hlávky s tužšími listy a je vhodný pro celoroční polní pěstování.
Druhá novinka Merkurion představuje středně raný salát se světle zelenými silnějšími listy. Je odolný k vykvétání, dobře snáší chlad i vysoké teploty stejně jako Maršalus je rezistentní vůči většině známých ras plísně salátové
Domácí odrůda římského salátu Gelbus (SM 114/04) tvoří velké soudkovité hlávky, které jsou na rozdíl od tmavě zelených zahraničních odrůd světle až žlutozelené.

Další novinky
Mezi hrachy se připravuje odrůda Cetris (SM 56/96), která je určena pro mechanizovanou sklizeň. Pozdní hrášek nabídne střední velikost zrna a jeho předností je především vysoký výnos. Má perfektní zdravotní stav, včetně odolnosti k fuzáriovému vadnutí.
Poloraná hybridní mrkev Jitka F1 garantuje vysoký výnos velkých, tvarově vyrovnaných kořenů. Je možné ji podtrhnout a sklízet jako svazkovou mrkev. Válcovitý kořen má tupé zakončení a hladký povrch. Netrpí zelenáním hlav. Je to ideální odrůda pro dlouhodobé skladování i průmyslové zpracování.
V plánu je nová odrůdu Jana F1 pozdější a výnosnější.
Kořenová petržel je nabízena především v kategorii profi jako kalibrované a případně předklíčené osivo. Atika je již zavedená raná odrůda s vysokou odolností vůči padlí a rychlým růstem kořene i natě. Má velmi hladký, široce protáhlý kořen se slabým rýhováním. Je dobře skladovatelná a používá na přímý konzum i průmyslové zpracování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *