Nová spolehlivá ochrana obilnin

Rozšíření registrace fungicidu Amistar Gold do pšenice, žita a tritikale je skvělou zprávou pro všechny pěstitele obilnin. Fungicid Amistar Gold patří mezi produkty s velmi dobrým stupněm ochrany proti chorobám a nabízí řadu výhod.

Amistar Gold zajišťuje velmi dobrou ochranu horních listových pater proti braničnatce pšeničné, rzi pšeničné a rzi plevové, doporučená aplikační dávka je 0,8–1,0 l/ha.

Amistar Gold lze aplikovat od růstové fáze praporcového listu (BBCH 39) až do konce kvetení (BBCH 69). Optimální termín aplikace je od fáze praporcového listu (BBCH 39) do počátku metání (BBCH 51). To znamená, že pěstitelé mají dostatek času na to, aby zajistili účinnou ochranu svých porostů.

Přednosti fungicidu Amistar Gold

Jednou z největších výhod fungicidu Amistar Gold je jeho schopnost zvyšovat kvalitu a výnos obilnin, a to díky jeho složení. Amistar Gold obsahuje účinné látky azoxystrobin a difenoconazole.

Azoxystrobin ze skupiny strobilurinů působí systemicky a translaminárně. Je ideální především pro preventivní aplikace a je třeba jej použít přednebo na počátku infekce. Vyvážený obsah azoxystrobinu zabraňuje předčasnému zasychání porostů, podporuje jejich růst a vývoj a optimalizuje dozrávání v klimaticky náročných situacích – v obdobích horka a sucha. Amistar Gold má také schopnost zlepšit kvalitu zrna a zvýšit obsah bílkovin v zrnu. Azoxystrobin zajišťuje ochranu porostů před chorobami se středně dlouhým efektem po dobu 4–5 týdnů od aplikace.

Graf 1 – Účinnost (%) fungicidu Amistar Gold na choroby ozimé pšenice a srovnání s konkurenčním řešením

Pozn.: aplikace v BBCH ozimé pšenice 37/39, pokusy Lesonice 2021 a Kujavy 2022, odrůdy Pirueta a Tobak

Graf 2 – Účinnost (%) fungicidu Amistar Gold na choroby ozimé pšenice a srovnání s konkurenčním řešením

Graf 3 – Vliv fungicidního ošetření na výnos (t/ha). Průměrný výnos šesti pokusů

Účinná látka difenoconazole optimálně doplňuje vlastnosti azoxystrobinu tím, že kromě preventivního účinku disponuje také kurativním efektem.  Patří do skupiny triazolů, má systemický účinek a v rostlinách se šíří akropetálně a translaminárně. V porovnání s ostatními azolovými účinnými látkami disponuje difenoconazole vyšší rozpustností v tucích. Díky tomu je tato účinná látka ve srovnání s jinými azoly i méně náchylná ke vzniku rezistence.

Amistar Gold je důležitý pro systémy fungicidní ochrany z hlediska antirezistentní strategie, zde může být zařazen jako produkt s obsahem „jiného“ triazolu.

Proč zvolit právě Amistar Gold?

Pěstitelé, kteří hledají spolehlivost a účinnost by měli sáhnout po Amistaru Gold. Tento produkt je skvělou volbou pro obilniny pěstované ve střední až vyšší pěstební intenzitě a snaží se ochránit své porosty před chorobami a současně zvýšit jejich ziskovost.*

Ing. Václava Spáčilová, Ph.D.
Syngenta Czech

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down