Společnost AGRA GROUP a. s. prezentovala na zemědělské výstavě Naše pole novou řadu hnojiv Forte. První část těchto hnojiv představili již v loňském roce. Jednalo se o hnojiva postavená do horších suchých podmínek, kdy mají rostliny nevhodné podmínky pro příjem živin. Obsahují antistresovou složku betain, jež pomáhá živiny využít. V letošním roce rozšířili řadu o hnojiva s názvem Forte Fenol, která obsahují složku stimulační. Tato listová hnojiva byla inspirována požadavky zemědělské praxe.
Jak vysvětlil Ing. Pavel Dráb, manažer prodeje firmy AGRA GROUP, obě skupiny jsou identické ohledně složení živin, ale liší se jejich funkčnost a využití. První polovina nové řady, se kterou se pěstitelé mohli seznámit již v loňském roce, je určena pro podmínky stresu, druhá pro podporu zakládání výnosotvorných prvků v období intenzivního růstu. „Letošní rok byl charakteristický v tom, že se nechaly využít obě dvě tyto skupiny hnojiv. Zakládání porostů a první fáze růstu byly poznamenány značným suchem, stresem, tím i ztíženým příjmem živin. V této době se perfektně uplatňovala právě první skupina hnojiv Forte. Druhá složka, která je stimulační, ve skupině Forte Fenol nalezla své místo následně po příchodu dešťů a pomohla porostům dohnat handicap, jenž získaly v první části roku,“ informoval Ing. Dráb.
Skupina Forte navazuje na úspěšnou řadu FORTESTIM. Bylo by chybou podle zástupce firmy Agra Group hovořit ale o nějakém následnictví. Skupina hnojiv Forte vychází z lepšího základu, přístupnějších forem živin. Odráží se v ní dvacet let vývoje nových poznatků a potřeb zemědělce. Aplikační dávka je oproti řadě Fortestim snížena na 4 l/ha.
Skupina listových hnojiv Forte (řada se složkou betain pro případ stresu a zhoršeného příjmu živin i skupina s fenolickou složkou) nese označení alfa, beta a gama, které napovídá o určení produktu. Forte (Fenol) alfa je určen převážně pro jednoděložné plodiny, cílen je zejména na obiliny, kukuřici a v některých případech i na mák. Forte (Fenol) beta je koncipován pro plodiny, které mají potřebu vyššího obsahu boru, zejména ozimou řepku, cukrovku, brambory a cukrovou řepu. Poslední skupina gama nalézá uplatnění všude tam, kde je potřeba podpořit výživa základními makroživinami jako jsou N, P a K.
Velmi úspěšným je v letošním roce také Retafos Prim, postavený na bázi polyfosfátu a organického draslíku. Polyfosfát dodaný přes list rostlinám podle Ing. Drába seděl a pomohl překlenout rizikové období, kdy nastal kvůli suchu velmi špatný příjem živin. Druhý vrchol použití očekávají na podzim v řepkách.
Zajímavým produktem je také známý StabilureN. „Když jsme před jedenácti lety přicházeli na trh se stabilizací amidického dusíku, byli jsme vnímáni poměrně exoticky, ale dnes se stala klasickou součástí technologií, kterou zemědělci používají. Odhaduji, že stabilizujeme bezmála 30 procent veškerého DAM, který se v České republice používá,“ uvedl Ing. Dráb. Tento úspěšný produkt čeká výrazná inovativní změna. Pro příští sezónu přichází na trh nová formulace, ale na podrobnosti si zájemci budou muset ještě počkat.
Přestože existuje na trhu celá řada firem s podobnou produktovou strategií, společnost Agra Group se podle Ing. Drába odlišuje. Na prvním místě je pro ně identifikace problému a nalezení řešení, až poté následuje nabídka vhodného produktu. Ruku v ruce s přístupem k zákazníkovi jde také inovace portfolia nabízející moderní řešení listové výživy a stimulace plodin.*