Nová odrůda sóji OAC Vision úspěšně prošla zkouškami

Zemědělská agentura, s.r.o., se snaží prosazovat sóju do osevních postupů i v podmínkách České republiky. Jak jsme již dříve v týdeníku Zemědělec informovali (hned v několika článcích), daří se této společnosti naplňovat stanovené cíle díky kanadské odrůdě Korada. V závěru loňského roku však úspěšně prošla státními zkouškami také další kanadská odrůda sóji OAC Vision.

Odrůdu OAC Vision naši pěstitelé zatím vyzkoušeli na základě udělené výjimky pouze na malé, omezené výměře. Úspěšné dokončení zkoušek znamená, že by letos měla být odrůda registrována a mohla by se tedy rozšířit na běžné plochy. Protože jde o velmi ranou odrůdu, bude pro praxi významné, že sóju budou moci na své pozemky zařadit také pěstitelé v relativně chladnějších částech naší republiky.
Podle informací, které nám k této novince poskytli ve společnosti Zemědělská agentura, má tato odrůda velmi vysoký obsah proteinů, v průměru o 3 % větší než ostatní odrůdy. Z dalších významných vlastností upozornili na raný a statný vzrůst rostlin na jaře, na značnou adaptabilitu a odolnost vůči chladu, ikdyž její výnosový potenciál je poněkud nižší. První lusk je dobře vyvinutý a co je odlišné od odrůdy Korada, je nasazený výš na rostlině, čímž se výrazně eliminují sklizňové ztráty. Lze tedy předpokládat, že v příštím roce plochy sóji u nás opět vzrostou. Podle ing. Jiřího Holečka ze Zemědělské agentury by k tomu mohla přispět předpokládaná dotace MZe ČR na nákup osiva sóji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *