Novou chorobu kukuřice identifikovali vědci z univerzity v německém Göttingenu. Je způsobena patogenními kmeny houby Trichoderma afroharzianum, které zatím z Evropy nebyly známy. V roce 2018 způsobila choroba masivní napadení palic kukuřice na jednom poli na jihu Německa.
Napadené rostliny měly šedozelený povlak spor na zrnech a mezi listeny palice. Postižená zrna dříve klíčila. Pro účely studie vědci z univerzity Georga Augusta v Göttingenu patogenem infikovali rostliny ve skleníku. Prokázali, že se sušina napadených kukuřičných palic výrazně snížila. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě. Ze studie vyplývá, že rostliny s podobnými příznaky se objevily na jihu Bavorska po suchém a teplém létě. Připomíná také, že infekci palic kukuřice trichodermou zmiňují některé práce z USA. Zpravidla byla důsledkem poškození způsobeném ptáky nebo jiným mechanickým způsobem v Kentucky a Ohiu.
Annette Pfordtová, doktorandka na katedře rostlinné výroby na univerzitě v Göttingenu a první autorka studie, analyzovala po dobu dvou let 18 izolátů houby Trichoderma, zejména z palic kukuřice z jihu Německa a z Francie. Zjistila, že čtyři z těchto izolátů jsou vysoce agresivní, napadají 95 až 100 % povrchu palice. Pomocí molekulárně genetických studií lze tyto izoláty přiřadit k druhu Trichoderma afroharzianum. V rámci tohoto druhu se evidentně vyvinuly dříve neznámé fytopatogenní kmeny, které jsou zodpovědné za nově objevené onemocnění kukuřice, uvádí tisková zpráva. Ze studie také vyplývá, že jiné testované izoláty Trichoderma afroharzianum patogenní nebyly.*