Nízké konstrukce chmele v praxi

Nízké chmelové konstrukce již nejsou pouhým předmětem výzkumu. Již i v České republice se začínají využívat v praxi. Jednu z nově vybudovaných chmelnic mohli jako zajímavost na závěr setkání vidět i účastníci Chmelařského semináře uspořádaného společností Chepo, s. r. o. , Unhošť ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze (ČZU) a několika firmami dodávajícím pěstitelům chmele především přípravky na ochranu rostlin a hnojiva.

Jak na úvod prohlídky chmelnice v podniku Chmelex, s. r. o. , v Hořesedlích uvedl Ing. Přemysl Štranc, Ph.D., z ČZU, nízké konstrukce mají řadu výhod. Především je to úspora nákladů při výrobě chmele. Jedná se hlavně o výrazné snížení potřeby ruční práce při zavěšování chmelovodů a zavádění chmelových rév. Díky mechanizované sklizni s využitím speciálních mobilních česaček se dále šetří náklady na pracovní sílu, PHM apod. Zmínil však i výhody při ochraně rostlin. Nejen ekonomickým přínosem, ale rovněž přínosem pro životní prostředí, je snížení spotřeby pesticidů.

Hledání vhodných odrůd
Pro nízkou chmelnici se rozhodli na zatím zkušební ploše necelé 3 hektary v podniku Chmelex, s. r. o., Hořesedly. Josef Kaňka z této firmy informoval o tom, že chmelnice je založena se sponem sloupů 4 x 3 metry, použity byly sloupy o průměru 10 cm a délce 4 m, přičemž 1 m je zasazen do země a výška chmelnice je tudíž 3 metry. Natažená plastová síť má oka 22 x 22 cm. Chmelnice je vybavena kapkovou závlahou.
Navštívená chmelnice byla zakládána ve spolupráci s firmou V. F. Humulus, s. r. o. a po konzultaci s ČZU mimo jiné za účelem ověřit, která z odrůd bude v našich podmínkách pro daný systém pěstování nejvhodnější. Podle slov zástupce firmy V. F. Humulus Ing. Františka Kroupy, Ph.D., byly zasazeny jak anglické odrůdy speciálně vyšlechtěné pro tento systém pěstování, tak i tradiční odrůdy včetně klasických aromatických českých odrůd. Odrůdy budou testovány i při různých sponech rostlin.

Sklizeň bez problémů
Pro nízkou chmelnici se nadchl i jeden z přítomných účastníků semináře. Jaroslav Zídek z firmy M+A+J Sedčice, s. r. o., již loni založil 2,5 hektaru chmelnic nízké konstrukce, letos buduje dalších 4,5 hektaru a v příštím roce plánuje další rozšiřování výměry chmele pěstovaného touto novou technologií o 5 hektarů. I on se tudíž mohl podělit se svými zkušenostmi. Nejvíce se diskutovalo o sklizni, se kterou má již z loňska pozitivní osobní zkušenost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *