Neocenitelný pomocník do vinohradu

Na ploše necelých deset hektarů pěstují ve Vinařství Spěvák Dubňany vinnou révu, kterou i zpracovávají. Firma sídlí nedaleko Dubňan u Hodonína, v osadě Horní Huť. Ve vinohradu používají už třetím rokem traktor Fendt 209 V. „Je to nepostradatelný pomocník do vinohradu,“ hodnotí stroj majitel Ing. František Spěvák.

Ve Vinařství Spěvák Dubňany se původně zabývali i produkcí zelinářských výpěstků, nyní se orientují výhradně na pěstování vinné révy. Zajímavostí vinohradu je roztříštěná držba pozemků (sedm viničních tratí), která zaručuje různorodost vín. V případě nepříznivých klimatických podmínek nejsou postiženy všechny vinohrady. Nevýhodou zůstávají vyšší náklady na přejezdy.
Specialitou vinařství je podle Ing. Spěváka pěstování a výroba vína z 39 odrůd, což je velmi náročné. Zajímavý a pestrý sortiment slouží jako lákadlo pro zákazníky. Převažují bílé odrůdy, které zaujímají přibližně 55 procent. Podle Ing. Spěváka jsou bílá vína lépe prodejná, protože hrozny červených odrůd sklizené v České republice mají vyšší obsah kyselin. V posledních letech také narostl dovoz červených vín, které jsou pro zákazníka lákavější právě nižším obsahem kyselin a vyšším obsahem tříslovin.

Traktor a vyměnitelná zařízení
Po pečlivém prostudování dostupných materiálů si ve vinařství v osadě Horní Huť pořídili nejsilnější verzi traktoru Fendt řady 200 V s nejširším možným obutím pro tuto nejužší verzi. Maximální výkon stroje Fendt 209 V je 95 koní. Jde o specializovaný úzkorozchodný traktor pro využití v profesionálním vinařství. Výhodou a v dnešní době nezbytností je možnost využití stroje pro všechny pracovní operace ve vinohradu po výměně nesených přídavných zařízení.
Při přípravě plochy pro vinice je nutné pozemek zúrodnit. Rozmetadlo minerálních hnojiv do širokořádkových kultur s přídavným zařízením na zvolení šířky rozhozu aplikuje hnojivo do budoucího vinohradu. Při dodávání živin na existující vinici je za traktor zapojeno rozmetadlo organických hnojiv či kompostů. K regeneraci vinic využívají ve Vinařství Spěvák Dubňany hloubkový kypřič s integrovaným aplikátorem granulovaných hnojiv. Prokypřením se zlepšuje příjem živin, upraví vodní režim a provzdušní půda. Toto zařízení lze použít i na rigolaci. Fendt 209 V se používá po zapojení na převoz materiálu. Při sklizni se ve vinařství neobejdou bez vany na hrozny s možností vyklápění hroznů do napojeného dopravníku.
Černý úhor ve vinohradu udržují například těžším kultivátorem s větší průchodností. Na dočišťování méně zapleveleného meziřadí mají lehčí kultivátor. Protože pěstování probíhá v rámci pravidel integrované produkce, při níž musí být minimálně jedno meziřadí zatravněno, využijí ve vinohradu i sekačku a mulčovač. Dalším pracovním nástrojem je okopávačka vinice, zavěšovaná na ramena přední hydrauliky. Tam je možné napojit i lištu na osekávání letorostů.

Vymýšlejí, co by vylepšili
Přídavná zařízení vymýšlejí i Ing. Spěvák se synem. Například závaží na dotížení přední nápravy, které brání prokluzu předních kol při používání těžkého pracovního nářadí v zadním tříbodovém závěsu. Na přední část traktoru navařili držáky na hydraulické hadice. Na nových modelech traktorů Fendt řady 200 montuje tyto držáky přímo výrobce. Vedle kabiny připevnili navíc schránku na nářadí. Uvnitř kabiny vybudovali držák na elektrické ovládání elektroventilů postřikovačů, který může současně po namontování dalšího zařízení sloužit jako madlo pro řidiče traktoru. Za zadní kola traktoru se dá připevnit zařízení na průběžné čištění kol od organického materiálu. To sice výrobce nabízí, ale škrabáky na kola, které si vyrobil Ing. Spěvák, jsou nejen levnější, ale i účinnější – dosahují celé šířky kol.

Spokojenost s pracovními vlastnostmi
Jednoznačnou předností speciálních traktorů Fendt řady 200 je spolehlivost, výkonná a přesně pracující hydraulika. U nových verzí je k dispozici šest elektrických ventilů. Ing. Spěvák oceňuje především poloměr otáčení traktoru, který má vynikající manévrovací schopnosti. U nové řady je úhel natočení předních kol 58° a poloměr otáčení je tak ještě o 16 procent menší než u traktoru Ing. Spěváka. Majitel si především pochvaluje jednoduché ovládání hydraulických okruhů, v nichž lze ovlivnit množství průtoku oleje od 0 do 40 litrů za minutu, a to na každém hydraulickém okruhu.
Speciální traktory musí být schopny udržet rovnováhu v nerovném terénu obdělávaných ploch. Proto jsou vybaveny širokým obutím a uzávěrkami diferenciálů. Nezbytností je polohování zadních ramen a zařízení na tlumení kmitů. Praktické je přestavování sklonu a stranové polohy. Nové verze traktorů disponují také úrovňovým řízením odpružené přední nápravy, což je v této třídě traktorů ojedinělé. Náprava disponuje příčným stabilizátorem a regulací světlé výšky a aktivním tlumením kmitů.
Majitel oceňuje možnost volení počtu otáček (540, 750, 1000) na vývodovém hřídeli, což ovlivňuje otáčky motoru a snižuje spotřebu paliva. Ta se pohybuje kolem 2,3 litru na motohodinu při průměrném zatížení stroje (1800 – 2000 otáček), v případě náročnějších operací spotřeba stoupá.
Samozřejmostí je ovládání přední nápravy s možnostmi automatického zapnutí uzávěrky, při navolení automatického vypínání uzávěrky při zatočení kol se obsluha může soustředit na ovládání přídavných zařízení. Volba 4 x 4 je v záběru stále vhodnou prevencí v kritických situacích. Možné je navolení rychlostí v rozmezí 1,4 až 35 km/h. Vzhledem k tomu, že Ing. Spěvák sám pracuje s popsaným traktorem, oceňuje střešní průzor se sluneční clonou, klimatizaci a odhlučněnou kabinu. Ovladače jsou podle něj uspořádány přehledně na pravé straně, sedadlo řidiče je odpružené. Pohodlnému nasedání přispívá posunutý B sloupek dozadu a možnost širokého otevření dveří.

Široká možnost použití
Stroj Ing. Spěvák používá k jeho spokojenosti již třetím rokem. Najel 1470 motohodin (mth). Jezdí zhruba od března do začátku prosince. Jediné, na co si majitel stěžuje, je chybějící odpružení přední nápravy s regulací světlé výšky a příčnou regulací. Ale jak bylo zmíněno výše, nové modely tuto výbavu již nabízejí. Odpružení s regulací světlé výšky a stabilizátorem navíc spolehlivě tlumí nerovnosti, například při ořezu listů, a zajišťuje tak neměnný stranový náklon a pracovní výšku.
Traktor lze využít i pro polní práce, kdy po mírné úpravě potřebných zařízení (pluhy, talířové podmítače, smyky, secí stroje) je schopen pečovat i o polní plodiny.
Traktor disponuje výbavou, kterou lze u jiných strojů této kategorie jen těžko hledat. I přes vyšší cenu pořízeného stroje oceňuje Ing. Spěvák vysokou spolehlivost a širokou škálu použití traktoru. Podle jeho slov je tento stroj špičkou mezi traktory.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *