V Německu odsouhlasil spolkový sněm a spolková rada legislativní balíček k ochraně hmyzu. Zahrnuje opatření ke snížení světelného znečištění, zákaz používání vybraných insekticidů v určitých oblastech nebo například konec používání glyfosátu.
Informovalo o tom německé Spolkové ministerstvo pro životní prostředí, ochranu přírody a jadernou bezpečnost. Hmyz podle něj bude více chráněn v důležitých biotopech, jako jsou louky s rozptýlenými ovocnými stromy. Změna legislativy k používání přípravků na ochranu rostlin má výrazně snížit jejich používání a k roku 2023 ukončit používání glyfosátu. Dalších 8000 ha cenných oblastí ochrany přírody bude zařazeno jako národní přírodní dědictví.
Resortní ministryně Svenja Schulzová uvedla, že hmyz dramaticky vymírá a je potřeba na to rozhodně reagovat. Ochrana druhové pestrosti je podle ní také důležitou úlohou pro ochranu klimatu. Lidé jsou odkázání na neporušené ekosystémy. Pokud jsou narušovány, v konečném důsledku trpí také oni. Dodala, že hmyz je součástí celku, a pokud chybí, ekosystém se vychýlí. Hmyz neslouží jen jako zdroj potravy pro ptáky, ale také jako likvidátor odpadu a zdravotnická služba. Ministryně dodala, že počet a pestrost hmyzu silně klesá.
Legislativa bude zahrnovat již zmíněná opatření ke snížení světelného znečištění, přechodná opatření k ochraně přírody budou posílena. Při územním plánování bude nutné brát více ohledů na hmyz. Vzniknou nové prostory pro život hmyzu rozšířením zákonné ochrany biotopů, jako jsou louky s rozptýlenými ovocnými sady, extenzivní louky, kamenné hromady a zídky. Novela legislativy týkající se používání přípravků na ochranu rostlin v chráněných oblastech zakáže používání herbicidů a konkrétních insekticidů, které jsou škodlivé pro opylovače. Zakáže také používání herbicidů s účinnou látkou glyfosát k roku 2023, do té doby budou platit nová omezení k jeho používání. Dále platí pro řadu přípravků na ochranu rostlin nový minimální odstup od vodotečí v mnoha chráněných oblastech.
Zákaz glyfosátu zdůvodnila ministryně Schulzová tím, že zabíjí všechno, co je zelené, a tím připravuje hmyz o životní prostor. Proto považuje konec jeho používání za velký úspěch.*