27.10.2022 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nelehká situace v pěstování řepky

Světová produkce řepky dosáhla v loňském roce přibližně 65 miliónů tun. V Evropské unii se loni vyprodukovalo jen o něco více než sedmnáct miliónů tun, což představuje zhruba dvacetiprocentní snížení produkce řepky v porovnání s rokem 2014.

S poklesem produkce se snížily i evropské řepkových semen na necelých tři čtvrtě miliónu tun. V zemích Evropské unie se ročně zpracovává kolem pětadvaceti miliónů tun řepky. Bude tedy potřeba více řepkových semen dovézt, ale otázkou zůstává odkud. V Kanadě se meziročně vyprodukovalo o téměř sedm miliónů tun řepky méně.

Výrazný pokles zaznamenaly celosvětové zásoby řepky, které letos dosahují jen málo nad čtyři milióny tun. Jak světové, tak i evropské zásoby řepkových semen se v letošním roce nacházejí na vůbec nejnižší úrovni v historii.

I celkově je globální situace v produkci olejnin poměrně napjatá kvůli neúrodě sóji v Jižní Americe a válce na Ukrajině. Ze zablokovaných ukrajinských přístavů nelze vyvézt po moři asi čtyři a půl miliónů tun slunečnice.

 

Menší produkce na Ukrajině

Ukrajina je třetím největším vývozcem řepkových semen, odkud se v předchozích letech každoročně vyváželo kolem dvou miliónů tun. V letošním hospodářském roce se předpokládá ukrajinská produkce řepky přibližně o třetinu nižší. Ukrajina dlouhodobě zaujímá první místo na světě ve vývozu slunečnice.

Co se týče světové produkce olejů, jednoznačně vede palmový s 31 %. Druhé místo zaujímá sójový s 25 %, třetí řepkový s jedenácti procenty a čtvrté slunečnicový s osmi procenty. Olej z palmy olejné se produkuje hlavně v Indonésii a Malajsii. Potíž představuje skutečnost, že letos 28. dubna Indonésie zakázala vývoz palmového oleje.

Množství problémů

V současné sezóně vyvstává i řada dalších problémů týkajících se pěstování olejnin ve světě. Chladné počasí v USA oddalovalo zakládání porostů jařin včetně sóji. V Kanadě napadl v dubnu sníh, což vedlo k opožděnému setí jarních plodin. Výměra řepky se u kanadských pěstitelů letos snížila o zhruba sedm procent. V Kanadě se předpokládá produkce řepkových semen kolem dvaceti miliónů tun.

Na území Evropské unie se plocha pěstování řepky meziročně rozšířila o zhruba 400 tisíc hektarů. Odhady produkce řepkových semen na letošní rok tak jsou poměrně optimistické. Letos by se v zemích EU-27 mělo vyprodukovat asi osmnáct miliónů tun řepkových semen.

V České republice se v minulé pěstitelské sezóně řepce příliš nedařilo. Produkce řepkových semen v ČR dosáhla jen mírně nad jeden milión tun. Letos se podle odhadů počítá s vyšší produkci řepky než loni, zhruba na úrovni 1,1 miliónu tun.

Polní dny s prohlídkou

Množství informací nejen z oblasti pěstování řepky u nás i ve světě zaznělo na seminářích Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) uspořádaných na několika lokalitách v ČR. Akce se vesměs těšily vysoké návštěvnosti z řad pěstitelů řepky.

Jeden ze seminářů spojený s prohlídkou poloprovozního odrůdového pokusu se uskutečnil v Kralovicích na Plzeňsku. Na některých místech proběhlo jen setkání pěstitelů s výkladem zástupců SPZO, například v Řisutech na Kladensku.

V současné sezóně se v poloprovozních pokusech SPZO porovnávají více než tři desítky odrůd řepky. Celý sortiment by se jen obtížně vešel na jedno pole, a proto se náhodně dělí podle stanovišť na dvě části označené A a B. Na všech pokusných lokalitách slouží jako kontrola vyrovnanosti pozemku hybridní odrůda RGT Trezzor zasetá na třech místech pokusných bloků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down