Pěstitelé máku setého se každý rok setkávají se škodlivými výskyty hmyzích škůdců, kteří dokážou porosty velmi silně poškodit. V počátečních fázích se jedná o žír krytonosce kořenového, za významné makovicové škůdce se pak považují krytonosec makovicový a bejlomorka maková.
Škůdcům máku se v Úrodě č. 5/2019 věnují Ing. Pavel Kolařík a Ing. Karla Kolaříková (Zemědělský výzkum, spol. s r. o., Troubsko). Například krytonosec makovicový je nosatcovitý brouk, jeho velikost se obvykle pohybuje okolo 3 mm. Na horní straně je bělošedý, na krovkách typická bílá skvrna, na břišní straně je žlutavé barvy. Chodidla a holeně má rezavé. Vajíčka jsou světle žlutá protáhlého tvaru, velká přibližně 0,7 mm. Larvy krytonosců jsou beznohé, rohlíčkovitě prohnuté bělavé barvy s červenohnědou hlavou, v dospělosti 6–7 mm dlouhé, k hlavě a k zadečku kónicky zúžené. Kukly jsou bělavé, volné a v půdě bývají uloženy v hliněném kokonu. Dospělí brouci se obvykle líhnou na přelomu srpna a září. Neopouštějí kokony a přezimují v půdě.
V první polovině května začínají ze zimovišť vylézat dospělci krytonosců. Zpočátku žijí na divoce rostoucích druzích máku, migrace do porostů máku pak vrcholí v období tvorby poupat. Po zralostním žíru dojde k páření a samičky následně kladou vajíčka do nejmladších makovic (přibližně 1–3 dny starých). Jedna samička je schopna naklást od 250 do 400 vajíček do jamek na mladých makovičkách. Místa na makovicích bývají po žíru brouků a kladení vajíček velmi typická. Dochází zde k výronům bílého mléka, které po zaschnutí vytváří velmi nevzhledné tmavé skvrny. Larvy se vyvíjejí uvnitř tobolek, kde vyžírají tvořící se semena a přepážky a podle jejich početnosti může dojít až k úplnému zničení vnitřku makovice. Po ukončení svého vývoje, který trvá v průměru 4–5 týdnů, si larvy prokoušou skrz stěnu otvor a padají k zemi, kde se v půdě kuklí v hliněném kokonu v hloubce 10–15 cm. Otvory v makovicích způsobené larvami krytonosce makovicového bývají často vstupní branou pro houbové patogeny (např. Helminthosporium papaveris) s následnou destrukcí semen uvnitř makovice.*