Nejlepší volba pro jarní fungicidní ošetření ozimé řepky

Společnost BASF v současné době nabízí dva špičkové fungicidy určené pro jarní ochranu ozimé řepky, jejichž vynikající účinnost je založena na účinné látce boscalid. Jde o fungicidy Efilor, kde je účinná látka boscalid v kombinaci s účinnou
látkou metconazole, a Pictor® kde je boscalid v kombinaci s účinnou látkou dimoxystrobin.

Účinná látka boscalid patří do inovativní skupiny tzv. karboxamidů (inhibitorů sukcinátdehydrogenázy – SDHI) s originálním způsobem účinku, kterým je blokace „komplexu II“ na úrovni mitochondriálního dýchání houbových patogenů. Boscalid se vyznačuje velmi širokým spektrem účinku na houbové choroby a dokáže rostlinu chránit před napadením i po infekci. A právě jeho kombinace s výše zmíněnými účinnými látkami umožnila vytvořit technologii s těmi nejlepšími parametry pro ochranu výnosového potenciálu porostů ozimé řepky po celou jarní sezónu od časného jara až do období květu a dozrávání známou jako boscalidový ochranný štít.

Technologie boscalidového ochranného štítu je založena na masivní dávce účinné látky boscalid v obou přípravcích, což umožňuje při dodržení technologického doporučení pro použití obou těchto přípravků snížit jejich dávky oproti dávkám doporučovaným při sólo aplikacích o 14 % v případě použití dávky 0,6 l/ha Efiloru a o 20 % při použití dávky 0,4 l/ha Pictoru. Kromě špičkové ochrany porostů řepky ozimé po celé jarní období má tak podnik možnost zároveň významně ušetřit za nákup přípravků, neboť zcela automaticky dochází ke snížení ceny ošetření v porovnání se sólo aplikacemi přípravků v plných dávkách.

Jak použít technologii boscalidového ochranného štítu?

První částí doporučení této technologie je aplikace unikátního dvousložkového systémového fungicidu Efilor v dávce 0,6 l/ha v časném jaru (výška řepky 15–40 cm). Jde o jediný přípravek nabízející pro časně jarní ošetření řepky účinnou látku ze skupiny karboxamidů (SDHI) a poskytující ochranu proti nejdůležitějším houbovým chorobám – fomové hnilobě, hlízence obecné, černi řepkové, plísni šedé a vedlejší účinnost proti verticiliovému vadnutí. Unikátní kombinace boscalid + metconazole podporuje tvorbu bočních větví, nasazení šešulí a zároveň šetrnou regulaci porostu. To potvrzuje také německý Institut für Pflanzenschutz (institut ochrany rostlin). V jejich doporučení vyšel Efilor jako vůbec nejlepší přípravek v období jarního ošetření řepky!

Druhou částí doporučení je aplikace Pictoru v dávce 0,4 l/ha v období květu (BBCH 61–65). Kombinuje dvě účinné látky – boscalid a dimoxystrobin. Doba mezi aplikacemi Efiloru a Pictoru by neměla být delší než asi 21 dní z důvodu kontinuální ochrany porostů řepky.

Boscalidový ochranný štít

  • dlouhodobá fungicidní clona na základě účinné látky boscalid v kombinaci s metconazolem a dimoxystobinem,
  • jediné řešení na trhu s účinnou látkou ze skupiny karboxamidů (SDHI) v časném jaru i květu,
  • ochrana před všemi důležitými chorobami řepky s výhodami technologie AgCelence®,
  • vysoká ekonomická návratnost tohoto ošetření.

BASF, spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down