Nejlepší ochrana praporcového listu

Ochrana horních listových pater, tedy praporcového a podpraporcového listu obilnin proti chorobám je klíčová pro zajištění maximálního výnosu. V případě, že není včas zajištěna adekvátní ochrana, mohou choroby způsobit značné ztráty a negativně ovlivnit hospodaření na poli.

Mezi hlavní choroby, které mohou napadat obilniny, patří v případě pšenice braničnatka pšeničná, rzi pšeničná a plevová, DTR a v případě ječmene rez, hnědá, rhynchosporiová anebo ramuláriová skvrnitost. Napadení těmito chorobami vede k snížení asimilační plochy listů, při silnějším napadení až k jejich postupné nekrotizaci a odumírání. Nižšího výnosu dosahujeme z důvodu snížené asimilační plochy, kdy dochází k omezení fofosyntézy a tvorby asimilátů. Zhoršují se také kvalitativní parametry zrna.

Existuje několik způsobů, jak ochránit praporcový list obilnin před chorobami. Součástí ochrany jsou vždy preventivní opatření, jako je výběr odolných odrůd obilnin, správná agrotechnika a dobrá hygienická praxe při pěstování obilnin. Neméně důležitá je pak kontrola chorob pomocí odborné diagnostiky a včasná aplikace fungicidů.

Zaslouženě oblíbený fungicid Elatus Era

Fungicid Elatus Era přináší obilninám kromě fungicidní ochrany mnoho výhod, které při ochraně porostů oceníme. Z pohledu fungicidní ochrany je fungicid Elatus Era spolehlivý za všech podmínek. Výborný preventivní a kurativní účinek zaručují výjimečnou a dlouhodobou účinnost a kompletní ochranu listu i při nejsilnějším tlaku chorob.

Co umí navíc

Velkým přínosem je optimalizace fyziologických procesů a prodloužení doby, po kterou zůstávají pletiva listů zelená, bez dopadu na oddálení termínu dozrávání. Tyto vlastnosti pomáhají rostlinám lépe zvládat stresové podmínky, zejména sucho a prodlužují fotosyntetickou aktivitu. Tím jsou zárukou vyššího výnosu plodin, zejména v sušších letech.

Formulace, která vás bude bavit 

Fungicid Elatus Era disponuje kvalitní formulací, která zajišťuje vynikající distribuci a přilnavost přípravku. Na povrchu listu a ve voskové vrstvě se účinná látka Solatenol fixuje. Na povrchu listu ve formě fungicidního filmu, vosková vrstva zase působí jako rezervoár účinné látky. Solatenol vázaný ve voskové vrstvě se uvolňuje postupně a rovnoměrně, translaminárním a akropetálním pohybem, postupuje do ostatních vrstev listu, čímž je zajištěno kompletní a prodloužené působení přípravku. Tyto vlastnosti přinášejí excelentní účinnost. Formulace produktu také usnadňuje přípravu aplikační kapaliny a aplikaci samotnou. Produkt nezapáchá, nepění a postřikovač se snadno plní, po aplikaci nezanechává zbytky na sacím filtru. To vše zvyšuje výkonnost a produktivitu práce a minimalizuje technologické ztráty. Odolnost dešťovým srážkám je vynikající, plnohodnotná ochrana je zajištěna již hodinu po aplikaci.

Fungicid Elatus Era se dobře kombinuje s regulátory růstu Moddus, Moddus Flexi a s insekticidy, což usnadňuje provádění ochranných zásahů v porostech.

Fungicid Elatus Era je jednoznačně nejlepší volbou pro fungicidní ochranu obilnin a přináší mnoho benefitů. Elatus Era = zdravý porost a vysoký výnos za všech podmínek.*

Ing. Václava Spáčilová, Ph.D.
Syngenta Czech

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down