Nejlepší hybrid na siláž i bioplyn

V letošním roce měli zemědělci možnost si vyzkoušet hybrid ES Yeti na rozsáhlých provozních plochách v rámci celé České republiky, protože to bylo poprvé, co byla poptávka ze strany zemědělců po hybridu ES Yeti zcela uspokojena. V rámci jednotlivých regionů se jevil hybrid ES Yeti zemědělcům opravdu a bez nadsázky jako výjimečný. Je to právě dva roky, kdy se poprvé na půdě České republiky projevily jeho výnosové parametry v siláži, a od té doby nebyl jeho potenciál překonán žádným jiným hybridem v blízké FAO skupině ranosti.

Společnost Agrofinal je právem pyšná na hybrid kukuřice, který ocení především pěstitelé silážní kukuřice pro využití pro bioplynové stanice, ale i pro vysokoužitkové chovy.

ES Yeti patří k nejvýkonnějším hybridům

V poloprovozních pokusech u zemědělců se řadí v posledních třech letech mezi nejvýkonnější hybridy s nejvyšším výnosem zelené silážní hmoty z jednoho hektaru sklizňové plochy. Jde o kombinovaný hybrid s možností využití na siláž i bioplyn, ale dá se sklidit velmi úspěšně i na zrno. V České republice se pěstuje od roku 2015. Šlechtitelům se podařilo vyšlechtit opravdový unikát s maximálním výnosem vysokoenergetické silážní hmoty.

Charakteristika přednosti

ES Yeti (FAO 290) je středně raný hybrid, o který je zájem tam, kde chtějí ekonomicky získat surovinu pro bioplynové stanice a krmivo pro vysokoužitkové dojnice. Takový hybrid musí splňovat především špičkový výnos suché hmoty a vynikající výnos vysokoenergetického zrna. Hybrid ES Yeti byl registrován v roce 2014 na Slovensku pro využití na siláž a je rajonizován do obilnářské, řepařské a kukuřičné výrobní oblasti.

Má střední nároky na stanoviště a vyžaduje střední intenzitu pěstování. ES Yeti zůstává favoritem jak pro pěstování s využitím na bioplyn, tak na siláž. Hlavní předností tohoto hybridu zůstává speciálně prošlechtěný stay green efekt, kdy si tento hybrid i při vysokých teplotách v měsíci září dokáže udržet sušinu. Habitem rostliny jde o velmi robustní plastický hybrid, který je velmi dobře olistěn a má značnou odolnost vůči chladu a suchu. Dále je odolný proti poléhání a má výjimečně velmi rychlý počáteční vývoj, díky kterému získává nepřekonatelný náskok před konkurencí.

ES Yeti dosahoval v letech 2015 na provozních plochách u zemědělců výrazně nadprůměrné výnosy zelené hmoty, které se i v tak nepříznivém ročníku pohybovaly na úrovni 45–60 tun zelené hmoty z jednoho hektaru. V letošním roce hybrid ES Yeti dosahoval výkonu na provozních plochách u zemědělců v rozsahu 60–70 tun zelené hmoty v přepočtu na 35 % sušiny. ES Yeti má skvěle ozrněnou palici a dosahuje na pokusných lokalitách i výrazně nadprůměrných sklizní zrna. V sousedním Ně­mecku je na Listině doporučených hybridů pro bioplynové stanice pro svoji vysokou výtěžnost metanu, což potvrdil i v nezávislém testování v České republice.

 

Ing. Jiří Kratochvíl

Agrofinal spol. s r. o.

 

Foto:

ES Yeti je bioplynový a silážní velikán

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *