10.09.2021 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejistá sezóna pěstitelů brambor

Ještě donedávna byla ve skladech veliká zásoba starých brambor. Vzhledem k opožděné výsadbě, často až na konci května, se s největší pravděpodobností zpozdí i letošní sklizeň. A je otázkou, zda všechny odrůdy dokážou tento skluz dohnat. U sadby by to neměl být problém, ale ohroženy jsou konzumní brambory, stejně jako škrobárenské. Nevypočitatelný je i covid, pokud by podzim kopíroval minulý rok, bude to mít pro pěstitele brambor opět velmi negativní následky.

Velice chladné a deštivé jaro opozdilo sklizeň raných brambor asi o tři týdny a časté srážky navíc komplikují boj s plísní bramborovou. Bude proto velmi náročné udržet zdravé porosty. Pro tento rok je také příznačné, že i odrůdy, které jinak nasazují málo hlíz pod trsem, letos nasadily větší množství hlíz, dvanáct až čtrnáct, které jsou zatím vyrovnané. I tyto informace zazněly na tradičním setkání pěstitelů brambor, které pravidelně pořádá VESA Velhartice.

Na tuzemském trhu nepoznamenala letošní sezóna, ovlivněná covidem i loňskou nadúrodou brambor, škrobárenské odrůdy. Na rozdíl od konzumních! V čele žebříčku velhartických nejžádanějších odrůd se pyšní škrobárenský Dominátor, který je na trhu už dvanáctým rokem a jeho plocha stále roste, což svědčí o tom, že pěstitele i zpracovatelé jsou s touto odrůdou velice spokojeni. V porovnání s minulým rokem tato odrůda ještě navýšila objem prodeje (700 tun). Navýšila se také množitelská plocha Dominátoru, a to na úkor jiných škrobárenských odrůd. Stříbrnou příčku obsadila stálice Red Anna, kterou vyhledávají jak pěstitelé, tak spotřebitele.

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 37.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down