10.10.2024 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Naše síla je v mezinárodní spolupráci

Matthias Hochrein před pěti lety nastoupil na pozici generálního ředitele společnosti DLF Seeds, s. r. o., dceřiné firmy dánské DLF Seeds, významného osivářského hráče v segmentu pícninářství a trávníkářství na globální úrovni. Jaké byly jeho cíle na počátku působení ve firmě, kam směřuje v současnosti a jaké plány má konkrétně pro tuzemský trh?

Pane řediteli, můžete se našim čtenářům na začátku rozhovoru trochu představit?
Pocházím z vesnice poblíž Ulmu na jihozápadě Německa. Šest let žiji v České republice, s rodinou bydlím v Praze. Do Hladkých Životic v Moravskoslezském kraji, kde má DLF sídlo, dojíždím vlakem a trávím tu čtyři pracovní dny v týdnu. Osivářskému byznysu, který je velmi specifický, jsem se naučil postupně. Po studiích zemědělství na univerzitě HfWU v Nürtingenu nedaleko Stuttgartu jsem pracoval dva roky pro firmu poskytující odborné konzultace farmářům. Poté jsem byl zaměstnaný jako zemědělský technik britské firmy, která působila v ČR, na Slovensku a v Rumunsku. V rámci agronomického projektu jsme kupovali zemědělské podniky a vymýšleli pro ně jednotnou strategii. Na Slovensku a v Rumunsku jsem působil jako manažer. Byla to také má první zkušenost s vedením lidí, díky které jsem rozvinul své manažerské dovednosti.

Čtyři trhy

Jaké byly Vaše cíle při nástupu na pozici generálního ředitele DLF Seeds a jak se v současnosti změnily, zejména s ohledem na český trh?
Když jsem začínal, měl jsem na starosti trh v ČR, na Slovensku a v Maďarsku. Po roce přibyl ještě trh v Polsku. Mým cílem bylo vytvořit regionální centrum a stabilizovat naši firmu na všech čtyřech trzích ve zmiňovaných zemích. V roce 2020/2021 jsme investovali do nového skladu v Hladkých Životicích. Podařilo se nám integrovat náš tým v rámci celé skupiny. Spolupracujeme v rámci našich čtyř trhů, ale i s naší mateřskou firmou DLF Seeds v Dánsku. V ČR máme tým šlechtitelů, spolupracujeme s množiteli osiva, osivo také čistíme a vyrábíme vlastní směsi a další produkty, které následně prodáváme. Myslím, že v uplynulých letech se nám podařilo udělat velké kroky. První generace zaměstnanců, která tu pracovala po privatizaci, už z větší části odešla do zasloužené penze a my jsme v krátkém čase realizovali řadu změn.

Stabilní tým

DLF Seeds je lídrem v oblasti osiv na globální úrovni. Jaká je pozice DLF v České republice a jak ji plánujete dále posilovat?
Prvních pět let jsme se věnovali celkové organizaci, již zmíněnému přerodu generací. Bylo to těžké a dá se říct, že někdy jsme udělali dva kroky vpřed a jeden vzad. V současnosti působíme jako stabilní tým a do budoucna chceme využívat potenciálu firmy DLF na českém trhu a současně rozšiřovat růst naší organizace. Potenciál firmy chceme rozvíjet i na našich dalších trzích, které jsou značně rozdílné a je tam i jiná struktura zákazníků než v tuzemsku. Strategie a marketing jsou proto odlišné podle dané země. Pícní směsi vyrábíme v ČR, trávníkové směsi používáme buď vlastní, nebo kupujeme hotové směsi korporátní značky. Jako DLF skupina prodáme na trhu travních osiv a jetelovin v Evropě zhruba 100 tisíc tun osiva.


Jak se v České republice vyvíjí poptávka po osivu pícnin a meziplodin ze strany pěstitelů?
Pozitivním trendem pro nás s ohledem na prodej pícních směsí je rostoucí počet skotu v ČR, zatímco například Nizozemsko a Dánsko budou muset kvůli politice EU v průběhu pěti let snížit stavy skotu o třicet procent. Stabilní trh závisí na externích faktorech – pokud je například méně dostupná kukuřice jako krmivo, koupí farmáři více travního osiva. Záleží také na časových možnostech pěstitelů v jarním období, kde platí, že pokud je času k nasetí málo, má kukuřice prioritu. Letos bylo v ČR času na jaře dostatek, což je pro nás výhodné. Záleží také na legislativě, podle níž adaptujeme naše portfolio, například prodáváme směsi pro úhory. Otázka meziplodin je pro nás v ČR stále nová, s programem jsme začali před čtyřmi lety. Připravili jsme portfolio, které se každoročně rozrůstá. Například v Polsku funguje velmi dobře landsberská směs. Novým druhem v portfoliu je jetel inkarnát, jehož bonusem je ranost.


Kromě pícnin se zabýváte také trávníkovým osivem. Jaké jsou trendy v sektoru trávníkářství v ČR?
Jde o zcela jiný segment, ve kterém prodáme největší objem osiva do hobby marketů, kde je obrovský tlak na cenu, od níž se odvíjí také kvalita. Druhý segment tvoří kvalitnější trávníkové směsi a třetí profesionální trávníkové osivo například pro greenkeepery. Asi čtyři roky nabízíme kvalitní trávníkové osivo pod značkou Kvatra. Jde o osivo pro naše klimatické podmínky, které se blíží profesionálnímu segmentu. Poměrně hodně zákazníků (majitelů zahrad) takové osivo vyhledává. Současným trendem, na který se zaměřujeme, je odolnost rostlin vůči stresům (např. sucho a horko). Pro odolnost vůči suchu máme vlastní platformu, kterou vyvíjí mateřská společnost v Dánsku spolu s univerzitou v Kodani. Pomocí zařízení RadiMax zkoumá DLF růst a vývoj kořenové soustavy konkrétních druhů a odrůd. Proti suchu se osvědčily například vhodně zvolené odrůdy kostřavy rákosovité nebo naše jílky 4Turf®. Trendem do budoucna bude zřejmě i změna používaných druhů, třeba náš další koncept Microclover pracuje s drobnolistým jetelem. Ten díky rozsáhlé kořenové soustavě zůstává v suchém období ve srovnání s trávou déle zelený.

Celý článek najdete v Zemědělci v regionu pro Moravskoslezský kraj 2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down