Dne 5. července 2023 zveřejnila Evropská komise dlouho očekávaný návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o rostlinách získaných některými novými genomickými technikami a o potravinách a krmivech z nich vyrobených (angl. Regulation of the European Parliament and of the Council on plants obtained by certain new genomic techniques and their food and feed, and amending Regulation (EU) 2017/625). Cílem nové legislativy je jak ochrana lidského zdraví i životního prostředí, tak udržitelný potravinový systém. Informuje o tom aktualita spolku pro podporu a rozvoj biotechnologií – BIOTRIN, z. s.
V návrhu jsou podle zprávy stanoveny požadavky na uvádění rostlin a produktů získaných s využitím NGT na trh, pravidla pro jejich označování i sledování. Rostliny jsou rozděleny do dvou kategorií – NGT Category 1 (NGT1) a NGT Category 2 (NGT2). Do NGT1 by spadaly tzv. „conventional-like NGT“ rostliny získané cisgenezí a cílenou mutagenezí s vlastnostmi, jež mohou vzniknout přirozenou cestou nebo díky konvenčnímu šlechtění. Do NGT2 by pak byly zařazeny tzv. „non-conventional like NGT“ rostliny, které by byly považovány za geneticky modifikované organismy (GMO).
Pro dané kategorie je navržen rozdílný schvalovací proces. V případě NGT1 je proces výrazně jednodušší – je vyžadováno oznámení a zařazení do registru transparentnosti, jež bude za tímto účelem vytvořen, a značení pro umožnění sledovatelnosti. Není pro ně vyžadováno hodnocení rizika ani nutnost zavedení detekční metody. Oproti tomu s rostlinami kategorie NGT2 bude nakládáno jako s klasickými GMO, tedy zůstává podmínka hodnocení rizika, značení i nutnost detekční metody, informuje Biotrin.
Rostliny z obou kategorií by měly být zakázány v ekologickém zemědělství.
Legislativní návrh byl představen Evropskou komisí, v současné chvíli probíhají jednání členských států na národní úrovni.
Více informací i s celou řadou vyjádření institucí naleznete na internetových stránkách Biotrinu.*