26.03.2018 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nalezeny enzymy odbourávající neonikotinoidy u včel

Vědcům z univerzit v Exteru a Rothamstedu a společnosti Bayer se podařilo identifikovat enzymy včel a čmeláků, které určují, jak citlivý bude tento hmyz k neonikotinoidům.

Společnost Bayer o tom informovala v tiskové zprávě. Vědci podrobně zkoumali skupinu detoxikačních enzymů skupiny cytochrom-P450. Studie zjistila, že o rychlé odbourání neonikotinoidů, jako je například thiacloprid, se stará u včel podskupina CYP9Q. Společnost Bayer je přesvědčena, že jí tyto poznatky pomohou cíleně vyvíjet insekticidy přátelské ke včelám, a to relativně jednoduchými metodami v časné fázi vývoje produktu.
„Identifikace mechanismů, které přispívají k přirozené toleranci, pomůže nám a příslušným úřadům lépe porozumět tomu, proč včely některé insekticidy snášejí lépe než jiné,“ uvedl Dr. Ralf Nauen, který se ve společnosti Bayer zabývá toxikologií hmyzu a studii vedl. Dodal, že její výsledky mohou být použity také k tomu, aby se daly předvídat a odstranit možné škodlivé vlivy, které obranný systém likvidují. Může se jednat například o synergické působení různých látek obsažených v tank-mixu. Předpokládá, že nové poznatky a nástroje společnosti Bayer pomohou ve vývoji selektivních insekticidů.
Společnost dodává, že povolování nových přípravků na ochranu rostlin je stále náročnější, především v Evropě. Než přípravek přijde na trh, musí splnit vysoké standardy bezpečnosti a účinnosti. To obvykle stojí v průměru jedenáct let vývoje a 286 mil. dolarů (zhruba 5,72 mld. Kč). Trojice neonikotinoidů byla především v polních kulturách zakázána v roce 2013.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down