Najděte vrtuli ořechovou! Staňte se občanským výzkumníkem.

Pomozte vědcům sledovat výskyty nepůvodních druhů. V tomto ročním období můžeme v naší přírodě nalézt vrtuli ořechovou. Invazní moucha napadá ořešáky, nemá přirozené nepřátele a ve spolupráci s chorobami dokáže zničit celou úrodu vlašských ořechů. Díky občanským vědcům v projektu NAJDI.JE dnes víme, že se její areál v Česku bohužel rychle zvětšuje. Tisková zpráva členů projektu vyzývá k možnosti zapojit se do jejího sledování.

Občanská věda je příležitostí pro neodbornou veřejnost zapojit se dobrovolnicky do vědeckého výzkumu. Takovou možnost nabízí i on-line projekt NAJDI.JE, jehož cílem je sledování nepůvodních druhů v naší přírodě. Jako občanští vědci můžete shromažďovat data o výskytu invazních živočichů v místě, kde žijete nebo se právě pohybujete. Svým výzkumem pomůžete k pochopení mechanismu jejich šíření a jejich vlivu na společenstva, k ochraně biodiverzity a řešení problémů spojených s jejich výskytem. K zapojení do výzkumu je třeba pouze vaše registrace a zaslání fotografie nálezu s vyplněním stručného formuláře o místě výskytu, informuje tisková zpráva.

Projekt NAJDI.JE, původně zaměřený jen na monitoring slunéčka východního a zavíječe zimostrázového, se postupně rozšiřuje o sledování dalších invazních druhů. Realizátorem projektu je tým pracovníků z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i.

Tisková zpráva se pozastavuje blíže u vrtule ořechové. Jak uvádí, ještě před pár lety nebyl u nás na ořešácích znám žádný významný škůdce, naopak ořešáky se používaly k odpuzování obtížného hmyzu. Vše změnil příchod invazní vrtule ořechové. Její domovinou je Severní Amerika, odkud byla zavlečena do Evropy. V České republice unikala pozornosti až do roku 2017, kdy ji vědci z VÚRV, v. v. i., nalezli na jihovýchodní Moravě. Areál výskytu se každý rok zvětšuje. V prvním roce zpravidla uniká pozornosti pěstitelů, kteří ji zaznamenají až druhý až třetí rok po prvním výskytu, kdy se objeví významné škody.

Přirozené šíření je v řádu desítek kilometrů ročně, bohužel s pomocí člověka je přesun výrazně rychlejší. Ořešáky u nás rostou často na železničních nádražích a podél silnic. Ořechy s larvami tak mohou spadnout na vagón nebo nákladní vůz, který je tak přepraví na nové místo. Právě železnice dala pravděpodobně vzniknout několika izolovaným ohniskům (např. České Budějovice, Plzeň, Praha, Lysá n. Labem, Neratovice), odkud se vrtule postupně dál šířila do okolí. Letošní rok je již hojná v celém Polabí až k Ústí n. Labem a v Podkrušnohorské oblasti. Počet ohnisek rok od roku roste a do několika let obsadí vrtule celé území, varuje zpráva.

„Zapojení veřejnosti do monitoringu vrtule ořechové prostřednictvím projektu NAJDI.JE přispělo od roku 2020 k odhalení nových ohnisek,“ říká RNDr. Jiří Skuhrovec, Ph.D., koordinátor projektu. „Uvítáme proto jakékoliv informace o jejím výskytu z území Čech a severní Moravy.“

Informace, jak se zapojit do projektu Najdi.je, lze nalézt na www.najdije.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Letos napadení vrtulí obrovské cca 30 procent všech plodů.Ořešák je starý asi 20 let.Při tom od nas asi 200 metrů je podobný ořešák a není napaden vůbec.Plody které jsou napadené likviduji. Na tak velký strom věšet lepové desky je myslím neuskutečnitelné jedině že bych si najal plošinu. Strom je v obci Ledce u Plzně sever.

  2. Na ořešáku letos pozoruji úplně přesně stejné úkazy, jako jsou na obrázcích o vrtuli ořechové. Ořechy se slupkou padají už od léta, slupka černá a má uvnitř spoustu bílých larev. Už loni byla úroda slabší, ale letos je to katastrofa. Místo košů ořechů máme letos hrstičku zdravých.
    Heritesova 1, Č. Budějovice - Kněžské Dvory

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down