Nadprůměrný výnos bez propadů

Společnost Rapool CZ, s. r. o., měla v Nabočanech kompletní sortiment jak nosných hybridů, tak těch doplňkových, které jsou doporučovány do konkrétních podmínek. Podle Bc. Pavla Stárka se společnost snaží nabízet odrůdy, které jednak na jedné straně zajistí maximální výnos, jednak . Na straně druhé ale je cílem poskytnout jistotu produkce v letech, které nejsou pro řepku tak příznivé. Ideálem je tedy nadprůměrný výnos bez výrazných propadů.

Podle Bc. Pavla Stárka zástupce společnosti Rapool CZ, s. r. o., najdeme v nabídce společnosti tři nosné hybridní odrůdy řepky. Patří k nim Marathon, který je třetím nejpěstovanějším hybridem v posledních letech. „Ukazuje se, že i při nižších vstupech zajišťuje odrůda Maraton dobré výnosy,“ popisoval Bc. Stárek. Nižší vstupy reprezentují pokusy s celkem 180 kilogramy dusíku během vegetace a bez regulace růstu. Popisovaná odrůda je schopná dobře využít dusík i tím, že netvoří příliš velké rostliny. „To je dobrý vklad do budoucna, kdy lze očekávat v rámci nitrátové směrnice omezování dusíkatého hnojení,“ uvedl zástupce společnosti.

Z pohledu mohutnosti rostlin je opakem Marathonu odrůda Inspiration. Do této odrůdy se vyplatí investovat dusík. Je to zástupce robustní genetiky, která se projevuje ve velikosti nadzemní části i kořenového systému. Hodí se na všechny druhy půd. Zástupci společnosti Rapool CZ ale nedoporučují vedení hustějších porostů. Obecně by se hustota měla pohybovat kolem 30, maximálně 35 rostlin na metru čtverečním.

Novinkou v nabídce společnosti a zároveň třetí nosnou odrůdou je Atora. Bc. Stárek ji označil jako potomka známých rodičů. „Po odrůdě Rohan má výbornou mrazuvzdornost, z odrůdy Visby zdravotní stav a z Avataru obsah oleje,“ doplnil. Atora upoutá výnosovým potenciálem. Své vlastnosti zužitkovává i v dalších evropských státech, kde dosahuje také velmi dobrých výsledků. Podle zástupců společnosti Rapool CZ tato odrůda nemá výraznější slabinu.

Společnost Rapool CZ nabízí odrůdy do různých problematických podmínek nebo pro zvláštní účely. Mezi velmi rané odrůdy patří Rohan nebo Oriolus. Jejich zařazení umožňuje rozložení sklizně na delší časové období. Pro těžké jílovité půdy a na zamokřená stanoviště se hodí odrůda Mercedes. Novinkou do suchých oblastí a na písčité půdy je hybrid Shrek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *