Nabízí prověřené výnosné odrůdy

Dnes proběhla výroční Zemská výstava společností SAATEN-UNION CZ, s. r. o., a Rapool CZ, s. r. o., v Táboře-Měšicích spojená s přehlídkou demonstračních pokusů sortimentu výkonných odrůd obilnin a řepky pro naše pěstební podmínky. Společnost SAATEN-UNION CZ letos na tuzemském trhu slaví čtvrtstoletí, firma Rapool CZ má za sebou v ČR kulatých 20 let.

Úvodního slova se ujal Ing. Viktor Mačura, MBA, regionální poradce SAATEN-UNION a Rapool pro jihočeskou oblast. Jak uvedl, všechny nabízené odrůdy prošly testy ÚKZÚZ a jsou prověřené pro Českou republiku. Vzhledem k měnícím se klimatickým podmínkám je nutné neustále šlechtit a hledat nové odrůdy zemědělských plodin.

Nosná čtveřice odrůd

Jak uvedl Ing. Luděk Novotný, produktový manažer, velmi nadějnou novinkou ozimé pšenice je potravinářská odrůda Pontiform s kvalitou E/A. Vznikla zkřížením odrůd Ponticus a Reform. Vyniká vysokou kvalitou a výnosem a navíc se pyšní jednou z nejvyšších mrazuvzdorností z odrůd registrovaných v ČR. Je polopozdní, nižšího vzrůstu a má velmi dobrou odolnost proti poléhání. Množitelské plochy v ČR zaujímají v současnosti 350 ha a do dvou let by mohla patřit k nejpěstovanějším v tuzemsku. Pontiform má navíc zhruba o 2 % vyšší výnos než Reform. Patří ke zdravějšímu materiálu, je plastická a tolerantní k termínu setí včetně pozdního.

Pro letošní sezónu tvoří podle Ing. Novotného nosnou čtveřici odrůd ozimé pšenice kromě zmíněné Pontiform ještě loňská novinka Pallas kvality A, mimořádně výnosná SU Tarroca (B) a krmná pšenice Johnson s vysokou plasticitou a odolností proti rzi plevové.*

Celý článek si můžete přečíst v některém z následujících čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down