Na třetím letošním sympoziu společnosti Corteva Agriscience, s. r. o., věnovaném řepce, se zástupci společnosti se také pochlubili loňským úspěchem na soutěži v agrotechnice řepky Rapsmästaren 2020 ve Švédsku. Popsali také nabídku odrůd z jejich sortimentu. Seminář živě vysílala TV Zemědělec.
Nabídku polotrpasličích hybridů popsal Ing. Oldřich Dostál ze společnosti Pioneer, která spadá pod Cortevu. Věnoval se odrůdám PX131 a PX113. Uvedl, že polotrpasličí hybridy mají geneticky dán nižší vzrůst od 120 do 140 cm. Na podzim mají nižší tendenci přecházet do dlouživého růstu, mají výbornou odolnost vůči chladu i mrazu a vysokou regenerační schopnost. Intenzivně se nad zemí větví, proplétají tak porost a zvyšují odolnost vůči poléhání. Porost těchto odrůd má až o 25 % nižší množství biomasy. Dlouho kvetou a velmi rychle dozrávají. Hybridy dosahují vysoký výnos semene a olejnatost. V nabídce pro letošní rok budou mít podle Ing. Dostála hybrid PX131, který má nízký vzrůst, vysokou odolnost vůči poléhání, velmi dobrý zdravotní stav, odolnost vůči fomě a hlízence a nepukavost šešulí. Druhý nabízený hybrid PX113 je středně raný, nepoléhá, má vysoký a stabilní výnos a gen Rlm 7 zvyšující odolnost vůči fomě.
Ing. Přemysl Studničný ze společnosti Pioneer hovořil o výsledcích soutěže pěstební technologie řepky Rapsmästaren 2020. Tým Corteva se tam umístil s novým hybridem PT 275 na třetím místě (druhý byl mimochodem tým SPZO). Pokusy probíhaly v jižním Švédsku v roce 2019/2020, účastnilo se 40 týmů ze sedmi zemí, soutěžilo 40 různých technologií a 21 odrůd řepky. Hodnoticím kritériem byl dosažený výnos oleje z hektaru, shrnul Ing. Studničný. Dodal, že některé týmy používaly i směsi odrůd, toto dlouhodobě doporučuje i Pioneer, označuje to jako dvoupatrové řepky. Vhodné je použít polotrpasličí hybrid PX131 spolu s tradičním hybridem PT271 nebo s novinkou PT275. Jak Ing. Studničný uvedl, hybrid PT275 dosahuje vysokého výnosu semen a velmi vysoké olejnatosti, má velmi dobrou odolnost vůči poléhání a fomě. Byl také zkoušen v pokusech SPZO na Slovensku, kdy na čtyřech lokalitách dosáhl vyššího výnosu semen, než byly průměry pokusů. Uspěl i v dalších pokusech. Uvedl také, že osivo řepky budou v roce 2021 fungicidně mořit přípravky Scenic Gold nebo Integral Pro a biostimulátorem LumiBio Kelta. Namořené osivo se bude prodávat pod značkou Lumigen. Každý pěstitel bude moci zvolit příplatkové moření Lumiposou.*
Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.