Nové odrůdy ozimé řepky uvede na tuzemský trh společnost Bayer. Informovala o tom na konferenci, která byla věnována této plodině. Hovořilo se také o možnostech ochrany této plodiny před chorobami a škůdci a dalších tématech. I tady má firma k dispozici nové přípravky. Jedním z témat byly také možnosti, jak může zemědělská praxe přispívat k trvalé udržitelnosti produkce.
Ing. Drahorád uvedl, že letošní novinkou je fungicid do obilnin Hutton Forte (prothiokonazol 93,3 g/l, spiroxamin 107 g/l, trifloxystrobin 80 g/l), který nahradí stávají Hutton, když bude zakázána účinná látka tebuconazole. Přichází s herbicidy Incelo (esosulfuron-methyl 45 g/kg, thienkarbazon-methyl 5 g/kg) a Nymeo (metamitron 700 g/l). Nabízí osiva kukuřice a řepky značky Dekalb. Veškeré osivo řepky, které dodávají na tuzemský trh, je standardně namořeno fungicidním přípravkem Scenic Gold. Pro ochranu proti živočišným škůdcům je doplněno o Buteo Start. Balíček přípravků se prodává pod komerčním názvem Acceleron Elite. Pro insekticidní ošetření během vegetace jsou určeny přípravky Decis Forte a Yoroi, prodávají se jako balíček D-Act. Ing. Drahorád připomněl, že mají silné portofolio fungicidů včetně biofungicidů Serenade ASO a Sonata.
Divize CropScienece společnosti Bayer měla v roce 2021 mu téměř 33 700 zaměstnanců po celém světě, dosáhla obratu 20,2 mld. eur a do výzkumu a vývoje investovala 2 mld. eur, uvedl na úvod konference Ing. Josef Drahorád ze společnosti Bayer. S odkazem na údaje FAO uvedl, že nejvíc přípravků na ochranu rostlin se aplikuje v Americe (3,7 kg/ha), dále v Asii (3,68 kg/ha) a Oceánii (2,1 kg/ha). Evropa je s 1,66 kg/ha na čtvrtém místě. Připomněl, že se EU rozhodla v rámci Green Dealu snížit spotřebu přípravků o 50 % do roku 2030, je ale podle něj otázka, zda bude tento záměr naplněn. Je možné, že začne narůstat význam potravinové soběstačnosti, přičemž přípravky na ochranu rostlin jsou zcela nezbytné pro vyprodukování dostatečného objemu kvalitních potravin nebo surovin pro potravinářský průmysl, shrnul Ing. Drahorád. Upozornil, že spotřeba účinných látek přípravků se v jednotlivých evropských zemích významně liší a je tedy otázka, jak se bude přistupovat k avizovanému snížení. Tedy, zda se bude vztahovat na celek, nebo na jednotlivé státy.
Upozornil zároveň, že jejich řepka DK Excited se loni stala nejvýnosnějším hybridem ve skupině „velkých“ odrůd u pěstitelů sdružených ve Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO). Na youtube zveřejňuje Bayer krátká poradenská videa jejich odborníků.
Novinkou roku 2022 u řepky je hybrid DK Exbury, disponuje genem Rlm7 a rezistencí vůči TuYV. Má vysoký obsah oleje i celkový výnos a je odolný vůči pukavosti šešulí, zároveň disponuje výbornou zimovzdorností, shrnul Ing. Hanuska jeho přednosti. Druhou novinkou je DK Immortal CL pro ClearField systém, také tento hybrid obsahuje gen rezistence k TuYV. Poskytuje vysoký výnos, má vynikající zdravotní stav a rychlý podzimní vývoj.*