23.06.2000 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na zkušební stanici bylo co porovnávat

Ústřední a kontrolní zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) má po celé republice řadu zkušebních stanic. Jednou z nich je zkušební stanice ve Filipově u Čáslavi, na které se 14. června uskutečnil Den otevřených dveří. Několik desítek pěstitelů mělo možnost na pozemcích stanice porovnat celý odrůdový sortiment několika plodin.
„Odrůda se na celkovém výnosu podílí asi 25 %, proto je její správná volba velmi důležitá,“ uvedla při oficiálním zahájení dne paní Miloslava Musilová, vedoucí stanice. Správné volbě odrůdy však musí předcházet její poznání a právě to si dny otevřených dveří na stanicích ÚKZÚZ, které se uskuteční i na dalších místech, vzaly za cíl. Na stanici ve Filipově bylo možné porovnávat především odrůdy pšenice, ječmene, hrachu, brambor, kukuřice, slunečnice a cukrovky. Na menší části téměř desetihektarové výměry stanice zkoušejí zdejší odborníci také některé druhy ovoce a zeleniny.

Vzhledem k tomu,že pšenice ozimá je plodinou nejhojněji zastoupenou v osevním postupu, patřila také jejím odrůdám a především novinkám v sortimentu největší pozornost pěstitelů. Letos prvně jsme se na běžných produkčních plochách mohli setkat s odrůdami Apeche, Corsaire, Niagara, Record, Rialto, Semper, Sepstra a Vlasta a proto pěstitele také nejvíce zajímalo, jak se jim v podmínkách stanice daří. O výnosu bylo jak u pšenice, tak u většiny dalších plodin, možné pouze spekulovat, ale již při letmém pohledu na porosty bylo zřejmé, že všechny odrůdy dají v podmínkách stanice i přes letošní průběh počasí špičkový výnos, avšak nižší než v loňském roce. Vloni dala řada odrůd ozimé pšenice výnos přes 10 t/ha. Odrůdy Apache bylo z 1 hektaru sklizeno dokonce 11,84 t. V tomto případě byla předplodinou obilovina, porostu bylo dodáno 140 kg N na hektar, byl ošetřen morforegulátorem a třikrát fungicidem. Neméně zajímavý byl dosažený výnos jarního ječmene. Loňským rekordmanem byla odrůda Primus. Pracovníci stanice sklidili 8,33 t/ha této odrůdy. V tomto pokusu bylo osivo mořeno, dusíku bylo dodáno 40 kg na hektar, byla provedena dvě fungicidní ošetření.
Jedinou plodinou, u které jsou již známy letošní výsledky, jsou rané brambory. Předklíčené brambory na stanici ve Filipově sklízeli 12. června. Odrůda Vera stejně jako loni dala největší výnos, přes 21 t z hektaru. Také odrůda Fresco dala výnos vyšší než 20 t. Těsně následují odrůdy Velox, Accent a Impala.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down