07.02.2025 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na výnosech se podílelo počasí a výkonnost odrůd

Pěstitelská sezóna 2023/2024 na našem území vesměs přála jařinám a naopak ozimy příliš neprospívaly, což se odrazilo na výši sklizně. Meziročně klesly výnosy ozimé pšenice, ozimého ječmene i řepky. Dobře prospíval jarní ječmen, jarní pšenice, sója i kukuřice na zeleno.

Na výši výnosů se velkou měrou podílel průběh počasí. Celkový úhrn srážek v hospodářském roce 2023/2024 v průměru České republiky dosáhl 124 procent dlouhodobého normálu. Před setím ozimů a na jaře ale na našem území panovalo sucho. Díky příznivému počasí v létě proběhly rychle žně. Tyto a další informace zazněly na semináři v Chotovinách u Tábora uspořádaném firmou Selgen, a. s.

Pšenici nepřálo počasí

Jak uvedl Ing. Ondřej Veškrna, Ph.D., z firmy Selgen, v jednotlivých oblastech se ale povětrnostní podmínky značně lišily. Ve střední části naší republiky bylo větší sucho na podzim 2023 i na jaře 2024. To se negativně odrazilo na výnosech ozimé pšenice, především na lehčích půdách. Na Plzeňsku na jaře 2024 pršelo více než ve středních Čechách. Českomoravská vrchovina měla více vláhy v zimě i na jaře. Na Moravě pršelo jak na podzim 2023, tak na jaře 2024 a nakonec přišly povodně. Také na šlechtitelské stanici ve Stupicích u Prahy se na stavu porostů pěstovaných plodin odrazil průběh počasí. Na jaře po dvacátém dubnu přišly mrazy až –4 °C po několik nocí. Tehdy už nejranější odrůdy ozimé pšenice začínaly metat. Kvůli poškození mrazem měly nejranější odrůdy pšenice některé klasy sterilní a poskytly nižší výnosy.

Ing. Veškrna upozornil na úskalí poloprovozních pokusů spočívající v různorodosti pozemku. V Kroměříži v roce 2024 zařadili do pokusů odrůdu Ampleur. Zároveň měla náhodou stejnou odrůdu zařazenou v pokusném bloku i jiná firma. Ve výnosu se tato odrůda lišila o devět procent vlivem pozice na pozemku, docílilo se v průměru technologií 10,82 a 11,86 t/ha. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský zakládá pro Seznam doporučených odrůd pšenice znáhodněné pokusy na 25 stanovištích v rámci ČR. Pokud dojde k poškození porostů, dané stanoviště se vyloučí z hodnocení.

Výkonné odrůdy pšenice

Ing. Veškrna představil české odrůdy ozimé pšenice Kalbex a Luxus. Vysoce výnosná krmná česká odrůda ozimé pšenice Kalbex jakosti C/K se po registraci v roce 2021 v pokusech ÚKZÚZ stále drží na vysoké úrovni. Své kvality odrůda Kalbex v roce 2024 potvrdila i v demonstračních pokusech firmy Selgen. V průměru pokusů poskytla 9,42 t/ha při požadované jakosti. V poloprovozech v rámci ČR se výnosy lišily podle konkrétních podmínek. Dobrých výnosových výsledků se podařilo dosáhnout na Moravě, ale porosty polehly, což se odrazilo na kvalitě zrna. Nová odrůda ozimé pšenice Luxus jakosti A/E v registračních pokusech ÚKZÚZ uskutečněných v letech 2021 až 2023 ve výnosu překonala Julii o 0,7 t/ha. V roce 2024 v poloprovozním pokusu v podniku ADW Agro Třebíč poskytla 9,14 t/ha. Průměr pokusu dosahoval 7,74 t/ha. V Zaloňově na Náchodsku při pozdním setí 2. listopadu 2023 poskytla odrůda Luxus 9,43 t/ha, přičemž průměr pokusu činil 8,74 t/ha.

Text a foto Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Celý článek naleznete v časopisu Farmář č. 2/2025.

Úvodní foto: Výnosy pšenice ovlivnilo počasí v daném regionu i výběr odrůdy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down